Paris suikastının tutuklusu açıklandı

Fransız Savcılığı, Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan zanlının kimliğini açıkladı.

Paris suikastının tutuklusu açıklandı
21 Ocak 2013 Pazartesi 18:47 tarihinde eklendi, 1.015 kez okundu.

 

Fransa'da 3 PKK'lı kadının öldürülmesini soruşturan savcı, 1982 doğumlu Ömer Güney'in saldırının baş sorumlusu olduğunu iddia etti.
 
Soruşturma ile ilgili ilk kez resmi açıklama yapan Savcı François Molins, "Ömer Güney aleyhinde terör örgütü ve organize suç şebekesine bağlı suikast girişimine liderlik yapmaktan dolayı dava açıldı." dedi. Savcı, Sivas Şarkışla doğumlu zanlının 2 yıldır terör örgütü PKK üyesi olduğunu ifade etti.
 
Soruşturma ile ilgili ayrıntıları paylaşan Savcı François Molins, cinayetlerin işlendiği dernekte dört bardak bulmaları üzerine öldürülen 3 kadının haricinde dördüncü bir kişi arayışına girdiklerini ifade etti. Güvenlik kameralarının görüntülerini incelediklerinde Güney'in binadan büyük bir çanta ile çıktığını gördüklerini ifade eden Molins, suikastın bu çantayla ilgisini araştırdıklarını belirtti.
 
"SAKİNE CANSIZ'IN ŞOFÖRÜ"
 
Terör örgütüne 2 yıl önce katılan zanlının, PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın şoförü ve Paris'teki seyahatlerinde kendisine eşlik eden yardımcısı olduğunu belirten savcı, Ömer Güney'in bu görevi çok prestijli bir iş olarak gördüğünü aktardı. Savcı, 8 Ocak'ta bir ATM'den bin Euro çeken zanlının, cinayet gününe kadar da Cansız'a eşlik ettiğini belirtti.
 
ÖMER GÜNEY: HEPSİ KOMPLO
 
Savcı François Molins, zanlının üzerine atılan suçlamaları reddettiğini de söyledi. Aleyhine delil olarak sunulan görüntülerin 'montaj' olduğunu savunan zanlı, çantasına silah konarak kendisinin suçlu konumuna itildiğini savuncu.
 
Savcıya göre; cinayetlerin işlendiği derneğe olayın ardından geri döndüğü iddiasını ilk gün reddeden zanlının, görüntülerin gösterilmesi üzerine ise daha sonra bunu kabul ederek çelişkili ifadeler verdi. Zanlı Ömer Güney'in "sadece 5 dakikalığına meyve suyu almak için" binaya giriş-çıkış yaptığını kabul ettiği belirtildi.

CİHAN