Prens Charles Arapça öğreniyor

Resmi ziyaret için Katar’da bulunan İngiltere Veliaht Prensi Charles’ın, 6 ay boyunca Arapça dersi aldığı ortaya çıktı.

Prens Charles Arapça öğreniyor
15 Mart 2013 Cuma 20:41 tarihinde eklendi, 3.687 kez okundu.

 

İngiliz Daily Mail gazetesinin iddiasına göre, Ürdün ve Katar’ı kapsayan Körfez ülkeleri ziyareti öncesinde Galler Prensi Charles 6 ay boyunca Arapça dil eğitimi aldı.
 
Daily Mail’deki haberde, “Kral olduğu zaman, İngiltere Klisesi’nin de başındaki kişi olarak Hristiyanlığı savunmak onun alın yazısı. Fakat böyle olması Prens Charles’ı uzun zamandır İslam dininden etkilenmesini engellemedi.” denildi.
 
Gazete, “Dün ortaya çıkan bilgiye göre ise Prens Charles İslam’a olan ilgisini bir adım daha ileriye taşıyarak Arapça dersleri almaya başlamış.” ifadelerine yer verdi.
 
İngiliz Veliaht Prensi’nin Arapça kursu aldığı, Katar’daki ziyareti sırasında bir resepsiyonda Dr. Muhammed Bin Salih El-Sada’nın Prens’e Arapça bilip bilmediğini sormasıyla ortaya çıktı. 
 
Prens Charles bu soruya, “Bir zamanlar Arapça öğrenmeye çalıştım ancak daha sonra bıraktım.” şeklinde cevap verdi. Prens’in asistanlarından birisi ise Charles’ın 6 ay Arapça dili eğitimi aldığını doğruladı. 
 
İslam dinine ilgisiyle bilinen Galler Prensi, Oxford Üniversitesi bünyesinde bağımsız bir merkez olarak faaliyet göster Oxford İslami Çalışmalar Merkezi'nin hamiliğini de yapıyor.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İngiltere ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Prens Charles ve eşi İslami sanatlara çok ilgi duyuyorlar. Charles, benim de mütevelli heyet üyesi olduğum Oxford İslami Çalışmalar Merkezi'nin hamisi. Prens Charles orada araştırma yapan Türk gençlerini de bana tanıttı.” demişti.

CİHAN