Prens Charles'a soruşturma

İngiltere Parlamentosu Prens Charles’ın yasa şekillendirmede tartışmalı rolü üzerine soruşturma başlattı. Parlamento, prensin az bilinen ‘ilgi alanına giren kanunlar üzerinde veto hakkı’nı araştırıyor.

Prens Charlesa soruşturma
13 Ağustos 2013 Salı 14:00 tarihinde eklendi.
İngiltere Prensi Charles, beklemediği bir soruşturmayla karşı karşıya. Anayasal bir boşluk nedeniyle, bakanlar bazı tasarıları kanunlaştırıken prensten izin almak zorunda kalıyor. Prens Charles’ın, sahip olduğu bu yetkiyi kullanarak bakanlıklar üzerinde baskıyı artırdığı iddia ediliyor.
 
Charles’ın bugüne kadar Mayıs 2010’da kurulan hükümetle 36 görüşme yaptığı ortaya çıktı. 2005’ten bu yana 12 yasa Prens Charles’ın onayına sunulmuş. Söz konusu yasalar olimpiyatlardan, karayolu güvenliğine ve kumara kadar farklı konular içeren bir yelpazeye yayılıyor.
 
PRENS HAKKINDA SORU ÖNERGESİ VERİLDİ
Veto hakkı, yetkililer tarafından kraliyet ailesinin kanun yapma sürecine dahil olması olarak yorumlandı ve tehlikeli bulundu.
 
Avam Kamarası Siyasal ve Anayasal Reform Komitesi, konuyla ilgili olarak meclise bir soru yöneltti: “Kraliçenin ya da prensin yasa yapma sürecinin bir parçası olmasını haklı çıkaran gerekçe var mıdır?”
 
Saraydan yapılan açıklamada, prensin uzun zaman önce verilen kararla, Cornwall dükü olarak dükalığı etkileyecek yasalar için parlamentoya izin vermesi  gerektiğini belirtti. Kraliyet, ‘modern dönemde kraliçenin ve Galler prensinin bu hakkı kullanmayı reddettiğini’ ekledi.
 
Monarşi karşıtı kampanyacılar ise milletvekillerinin soru önergesini memnuniyetle karşıladı.
 
39 YASA İÇİN İZİN İSTENDİ
Guardian’ın haberine göre, İngiliz hükümeti, kraliyetin yasalara olan etkisi konusunda daha fazla bilgi yayılmasını engellemeye çalıştı.
 
Hatta eski muhafazakar milletvekili Tim Loughton, ‘Prensin hükümet yetkilileriyle gizli görüşme yapma hakkının bulunduğunu savundu. 
 
Bu yılın başlarında kabine avukatlarının hazırladığı resmi belgelerin ortaya çıkmasıyla haber duyuldu. En azından 39 yasa için kraliyetten izin istendiği biliniyor.

NTV