Probiyotik Yararları

Probiyotikler, vücudumuzun sindirim sistemini düzenleyen ve genel bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak sağlayan önemli besinlerdir.

Probiyotik Yararları
04 Ocak 2021 Pazartesi 10:16 tarihinde eklendi, 1.466 kez okundu.

Probiyotikler, vücudumuzun sindirim sistemini düzenleyen ve genel bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak sağlayan önemli besinlerdir. İnsan sağlığı için yararlı olan bu bakterilerin çok çeşitli kanıtlanmış faydası bulunmaktadır. Probiyotik yararları dendiğinde akla ilk gelen yararlardan bir tanesi sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin oluşmasını ve dengelenmesini sağlamasıdır. Ayrıca probiyotik içeren besinlerin ishali önleme özelliği bulunmaktadır. Yalnız besinlerde değil, probiyotik takviyelerinin de mental anlamda büyük katkıları vardır. Bazı alerjik reaksiyonların ve egzama gibi cilt hastalıklarının şiddetini azaltma özelliği vardır. Bazı sindirim bozukluğu hastalıklarının giderilmesine de yardımcı olur. Düzenli ve dengeli kullanıldığında kilo vermeye ve yağ yakımına da yardımcı olur. Bakteri kelimesinin çağrıştırdığı olumsuz anlam sizi kesinlikle yanıltmamalı. Vücudumuzda çok çeşitli ve çok fazla yararlı bakteri bulunmaktadır, probiyotik de onlardan bir tanesidir.
 

Probiyotik yararları bu şekilde sıralanabilir. Probiyotik ne zaman içilir ve nasıl kullanılır gibi sorular sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle probiyotik alınmadan önce bir uzmana danışmakta fayda vardır. Probiyotiklerde kullanılan en yaygın bakteri çeşitleri Lactobacillus ve Bifidobacterium türleridir. Bu bakteriler genellikle kurutulur ve dondurulur. Takviye alındığında sindirim sisteminde ısınan bu bakteriler tamamen aktif hale gelirler. Yutmak için kapsül veya tablet şeklinde olabileceği gibi, yiyecekler ile birlikte kullanılması için toz halinde de satılabilir. Ürüne göre değişiklik gösteren dozlar olduğu için genel bir doz önerisi bulunmamaktadır. Yetişkinler için günde ortalama günlük dozlar 5 milyar – 10 milyar arası koloni oluşturmak amaçlıdır. Genel öneri ise günde bir doz probiyotik almaktır. Kullanımları bu şekilde açıklanabilir. İnsan sağlığı için bir hayli önemli olan probiyotikler ek takviye ile alınabilir. Önemli olan, probiyotik miktarını yeterli seviyeye çekmek ve sindirim sisteminde gerekli olan probiyotik miktarına ulaşmaktır.