Provakasyonda 72 gözaltı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 18-22 Temmuz arasında Zeytinburnu'nda meydana gelen saldırıları organize ettiği ya da bu saldırılara katıldığı düşünülen 72 şüpheli şahsın yakalandığını bildirdi.

Provakasyonda 72 gözaltı
24 Temmuz 2011 Pazar 11:44 tarihinde eklendi.

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Zeytinburnu'nda meydana gelen olayları organize ederek, provokasyona zemin hazırladığı, halkı birbirine kışkırttığı, ev, işyeri ve araçlara zarar verme eylemlerine katıldığı tespit edilen 43 şüpheli yakalandı.

İşlemleri Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerince yürütülen şüphelilerin işyerleri ve evlerinde yapılan aramalar sonucunda 7 adet kurusıkı tabanca, 56 adet kurusıkı tabanca fişeği, bir miktar uyuşturucu madde, bol miktarda kesici, delici ve yaralayıcı alet ele geçirilerek, pek çok örgütsel doküman ve dijital malzemeye de el konuldu.

Olaylara katılan ve içinde bulunduğu kitleyi kışkırtan, yönlendiren, uyarılara aldırış etmeyerek saldırgan tavır sergileyen 29 şüpheli şahıs da çeşitli suç aletleriyle birlikte yakalandı.

 

OLAYI TAHRİK EDENLER GÖZALTINA ALINDI
 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Zeytinburnu'nda yaşanan olaylarla ilgili olarak, "Önemli bir operasyon yapmak suretiyle, bu işlere karışan, halkı tahrik eden kesimlerden muhtelif kişileri gözaltına aldık" dedi. 
    
Vali Mutlu, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfında basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. 
    
Mutlu, burada yaptığı konuşmada, basın dünyası için 24 Temmuzun önemli bir gün olduğunu, bu nedenle basın dünyasının önemli temsilcileriyle bir araya geldiğini belirterek, "Basın milletimizin hür sesidir. Görevlerinin ne kadar ağır olduğunu da biliyoruz. Hakikaten zor bir meslek. Devletimiz de özelikle basının güçlü, tarafsız, objektif, şeffaf olması için özen gösteriyor. Bunları her zaman önemsiyoruz. Onların her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmemiz lazım" diye konuştu. 
    
Bir gazetecinin, "Zeytinburnu'ndaki olaylarla ilgili olarak dün polis operasyon yaptı. Son gelişmeleri öğrenebilir miyiz?" sorusu üzerine Mutlu, halkın huzuru, birlik ve beraberliğinin önemli olduğunu kaydederek, şunları söyledi: 
    
"İstanbul'da insanların huzur içerisinde yaşamasını arzu ediyoruz. İstanbul 74 milyonluk ülkemizin her köşesinden, her vilayetinden insanlarımızın gelip kaldığı, yaşadığı bir şehir. Böyle bir şehirde bazı meseleleri ajite etmek isteyen grupların hareketleri olabiliyor. Zeytinburnu'nda da son birkaç gün bunları izliyoruz. Her zaman ülkemizde insanlarımızı birbirine düşürmek isteyen kışkırtıcıların roller üstlendiklerinin de farkındayız. Bunlar biliniyor. Zeytinburnu'nda da buna benzer hadiseleri yakın takip ediyoruz. Bu maksatla da zaten önemli bir operasyon yapmak suretiyle, bu işlere karışan, halkı tahrik eden kesimlerden muhtelif kişileri gözaltına aldık. Bunların iş yerlerinde ve evlerinde birtakım suç aletlerine ulaştık. Halkımızın kışkırtıcılara fırsat vermemelerini arzu ediyoruz. Bunlarla ilgili ciddi bir operasyon yaptık. Bundan sonra daha sakin geçeceğini düşünüyorum."

 

ZEYTİNBURNU’NDA NE OLMUŞTU?

İstanbul Zeytinburnu’nda günlerdir süren gerginlik 21 Temmuz Perşembe gecesi doruğa çıkmış, PKK sempatizanı olduğu iddia edilen bir gruba ülkücüler ve mahale sakinleri müdahale etmek istemişti. Kürtlere ait olduğu düşünülen ev ve iş yerleri tahrip edilmiş, Zeytinburnu Belediye Başkanı, olayların sosyal paylaşım siteleri üzerinden gönderilen provokasyon amaçlı mesajlarla organize edildiğini söylemişti.