Putin'e sandıkta soğuk duş

Rusya'da yapılan parlamento seçimlerinden alınan ilk sonuçlara göre, Başbakan Vladimir Putin'in Birleşik Rusya Partisi önemli bir kayba uğradı.

Putine sandıkta soğuk duş
05 Aralık 2011 Pazartesi 09:50 tarihinde eklendi.

 

Merkezi Seçim Komisyonu oyların yüzdre 75'inin sayıldığını ve Birleşik Rusya'nın oyların yüzde 50'sini kazandığını bildirdi. Parti, 2007'deki seçimlerde yüzde 64 oy kazanmıştı.
 
Seçimler, gelecek Mart ayında yeniden başkan adayı olması beklenen Putin açısından bir sınav niteliğindeydi. Muhalefet partileri seçimde bazı usülsüzlükler yapıldığını iddia etti.
 
Ülkedeki tek bağımsız seçim gözlemci örgütü Golos, seçim yasalarının ihlal edildiğini savunan 5,300 şikayet alındığını bildirdi. Birleşik Rusya Partisi bu sonuçlarla parlamentonun alt kanadı Duma'da anayasa değişikliği imkanı veren üçte iki çoğunluğunu kaybedecek. Seçim Komisyonu, Komünist Parti'nin yüzde 19,3, Adil Rusya Partisi'nin yüzde 13, aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti'nin de yüzde 11,8 oy aldığını belirtti.
 
 
Moskova'daki BBC Muhabiri Steve Rosenberg bu sonuçların, üç ay sonra cumhurbaşkanı adayı olması beklenen Putin için bir hayalkırıklığı olduğunu söylüyor. Muhabirimiz ayrıca, muhalif partilerin, sandıkların doldurulduğu ve seçmenlere para teklif ettiği bazı usülsüzlüklerden şikayet ettiğini belirtiyor. 2000-2008 yılları arasında Devlet Başkanlığı yapan Putin, anayasal engel nedeniyle üçüncü bir dönem başkanlık yapamamıştı.
 
bbc