Rafsancani'nin oğlu da tutuklandı

İran eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızından sonra oğlu da tutuklandı. Sürgünden dün dönen Mehdi Haşimi Rafsancani, 2009'daki seçimlerden sonra yapılan gösterileri organize etmekle suçlanıyor.

Rafsancaninin oğlu da tutuklandı
24 Eylül 2012 Pazartesi 17:46 tarihinde eklendi.

 

İran eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Rafsancani'nin dün polis tarafından gözaltına alınması sonrasında bugün Tahran'da sürpriz bir gelişme daha yaşandı.
 
Rafsancani'nin 3 yıldır İngiltere'de sürgünde yaşayan oğlu Mehdi Haşimi Rafsancani dün İran'a geri döndü. İran polisi, 2009 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra günlerce devam eden protesto gösterilerinin, organizatörleri arasında yer aldığı gerekçesiyle Mehdi Haşimi Rafsancani'yi tutukladı.
 
İran Öğrenci Haber Ajansı'nın haberine göre, Mehdi Rafsancani hakkındaki suçlamalar nedeniyle bugün mahkemeye çıkarıldı. 43 yaşındaki Rafsancani'nin mahkemede avukat bulundurmasına ise izin verilmediği iddia edildi. Mahkemeye çıkarılan Mehdi Haşimi Rafsancani'nin tutuklanarak başkent Tahran'da Evin Cezaevi'ne gönderildiği belirtildi.
 
KIZI DÜN CEZAEVİNE KONULMUŞTU 
İran'da yönetim karşıtı gösterilere katılan eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize de, dün polis tarafından gözaltına alındıktan sonra cezaevine konulmuştu.
 
İran resmi haber ajansı IRNA, eski bir milletvekili olan Faize Haşimi'nin, rejim karşıtı propaganda yaptığı gerekçesiyle yılbaşında hakkında verilen 6 ay hapis ve 5 yıl siyasetten men cezası nedeniyle gözaltına alındığını belirtmişti. Faize Haşimi, 6 aylık hapis cezasının infazı için cezaevine konulmuştu.
 
Faize Rafsancani, İran'da 2009 yılında yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini protesto etmiş ve yine gözaltına alınmıştı.

NTV