Renault elektrikli otomobilini yanıttı

Bursa OYAK-Renault fabrikasında yerli olarak üretilen, sadece elektrik enerjisi tüketen ve sıfır karbondioksit salınımlı ilk ve tek seri üretimli otomobil olan Renault Fluence ZE Aydınlılar'a tanıtıldı.

Renault elektrikli otomobilini yanıttı
20 Haziran 2013 Perşembe 20:21 tarihinde eklendi.
Aydın Sanayi Odası'nın destekleriyle gerçekleştirilen tanıtım konferansı ve deneme sürüşü Adnan Menderes Üniversitesi Kongre Merkezi'nde yapıldı. Deneme Sürüşü öncesinde tanıtım konferansında elektrikli otomobille ilgili bilgiler veren, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 8 saat şarj edilen bir otomobilin yaklaşık olarak 185 kilometre gittiğini ifade ederek, "Bu araçlar sıfır karbondioksit salınımı yapıyor. En büyük masrafı 10 bin kilometrede bir pilinin değişmesi. Benim mesela kullandığım araç da elektrikli. 20 bin kilometre yol yaptım 750 lira elektrik parası ödedim. Bunu benzinli araçla yaparsanız yaklaşık olarak 10 bin lira gibi bir rakam ödersiniz. Dizel araçla da yine 8 bin lira civarında akaryakıt parası ödemiş olursunuz" dedi. 
 
Renault Fluence ZE'nin en büyük masrafının 10 bin kilometrede bir pilini değiştirmek olduğunu kaydeden Aybar, sürücünün bunu abonmanlık haline getirmesiyle avantajının çok daha fazla olacağını kaydetti.
 
Tanıtımı, Aydın Belediye Başkanı Yardımcısı Şefika Çoban, Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Ercan Çerçioğlu, Mimar Otomotiv Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yavuz, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile birlikte araçların deneme sürüşüne katıldı.