Rick Perry'den Türkiye hakkında inanılmaz sözler

Texas Valisi Rick Perry, Türkiye’nin ‘birçoklarınca İslamcı terörist olarak görülen kişilerce’ yönetildiğini iddia ederek, NATO’dan atılmasının zamanının geldiğini’ söyledi.

Rick Perryden Türkiye hakkında inanılmaz sözler
17 Ocak 2012 Salı 10:26 tarihinde eklendi, 1.713 kez okundu.

Önceki gün öldürülen Taliban askerlerinin cesetlerine işeyen askerleri savunduğu için başta John McCain olmak üzere Amerikan medyası ve politik çevrelerinin tepkisini çeken Rick Perry, bu kez Türkiye ve yönetimi hakkında oldukça ağır hakaretlerde bulundu.


FOX News’in sorusu Rick Perry’nin cevabından ağır Açıkoturumun moderatörlerinden Bret Baier’in soruyu soruş şeklinin de en az  Rick Perry’nin ağır cevabı kadar hakaretvari olması dikkat çekti.
 
Baier’in sorusu: ‘’Vali Perry, İslamist orijinli partinin Türkiye’de iktidara gelmesinden beri öldürülen kadın sayısı yüzde 14 arttı. Basın özgürlüğü Rusya’nın seviyesine geriledi. Türkiye’nin başbakanı Hamas’a kucak açtı ve Türkiye hem İsrail’e hem de Kıbrıs’a karşı askeri güç kullanma tehdidinde bulunuyor. Türkiye’nin bu dönüşümüne bakarak, Türkiye’nin hala NATO’ya üye olarak kalması gerektiğine inanıyor musunuz?’’

Bu yanlı ve provokatif soruya Rick Perry’nin tam cevabı ise şöyle oldu:

‘’Açık ki birçoklarınca İslamcı terörist olarak görülen kişilerce yönetilen bir ülke olduğunuz zaman ve kendi vatandaşlarınıza karşı bu tür eylemlerde bulunuyorsanız, o zaman cevap evet, NATO’dan atılmalı. Bu sadece NATO’da kalıp kalmayacaklarını konuşmanın değil, ABD’nin bu ülkeye yapacağı yardımı sıfıra indirmesinin de zamanı’’

Rick Perry ciddi bir aday değil Türkiye ile ilgili sözleri, salondaki Cumhuriyetçilerce alkışlanan Rick Perry’nin başkan adaylığı yarışında artık bir iddiası bulunmuyor.

Büyük olasılıkla da South Carolina önseçimine katıldıktan sonra yarıştan çekilecek. Analistler, Rick Perry’nin Iowa’dan sonra yarıştan çekilmeyerek, Mitt Romney’nin kazanmasına yardımcı olmaya çalıştığı görüşünde.

Rick Perry, Gingrich ya da Santorum’un tabanından çaldığı oylarla Romney’nin eyaleti kazanmasını sağlamaya çalışıyor. Mitt Romney’i ise Cumhuriyetçi Parti merkezi, Wall Street ve merkez medya destekliyor.
 
Texas’ın demokrasi standartları Rick Perry, Amerikan tarihinde en çok adam asan eyalet valilerinden biri. Aday olduğundan beri Amerikalı komedyenler bu konuda şakalar yapıyor. İdam edilen bazı mahkumların masum olduğu ortaya çıkmasına rağmen, Perry her fırsatta idamlarla gurur duyduğunu ve ‘adam asmaya devam edeceğini’ söyledi. Perry, ABD senatörlerinin ‘halk oyu’ ile seçilmelerine de karşı çıkarak, Senatörlerin, eyalet kongerlerince ‘atanmasını’ savunduğu içinde uzun süre ‘anti demokrasi’ aday olarak damgalandı. Perry, dini gerekçelerle gaylerin haklarına karşı. Terör zanlılarının, Guantanamo’da hakim karşısına çıkarılmadan süresiz tutuklu tutulmalarını savunuyor. (Cemal T. Demir - Amerika Bülteni)