Rick Perry'yi Türkler kurtarmış

Türkiye karşıtı sözleriyle gündeme gelen ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarlarından Rick Perry'ye Türkiye'de geçirdiği bir kazada Türklerin yardım ettiği belirlendi.

Rick Perryyi Türkler kurtarmış
19 Ocak 2012 Perşembe 08:52 tarihinde eklendi, 1.222 kez okundu.

 

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayları arasında yer alan ve bir tartışmada Türkiye’nin kimilerine göre “İslamcı teröristler” tarafından yönetildiği yanıtını veren Teksas Valisi Rick Perry’nin 1970’li yıllarda Türkiye’de helikopter kazası atlattığı ve Türklerin yardımcı olduğu ortaya çıktı.
 
Teksas Eyaleti’nin en büyük Türk derneği TURANT’ın Başkanı ve Başbakanlığa bağlı Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar Danışma Kurulu üyesi Saduman Gürbüz, Rick Perry’nin yakın zamana kadar Türk dostu olarak bilindiğini ve söylediklerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.
 
Hürriyet'in haberine göre Gürbüz, Rick Perry’nin birkaç yıl önce bir yemekte Türkiye’de başından geçen bir olayı şöyle anlattığını aktardı:
 
“Kendisiyle politik bir yemekte tanıştım. (1970’li yıllarda) Sinop’taki Amerikan üssünde teğmen pilot olarak çalıştığını, helikopterinin Ankara civarında arıza yapıp zorunlu iniş yaptıklarını ve olay yerine gelen Türk mühendislerin kendisine yardımcı olduğunu, çok sıcak davrandıklarını anlatmıştı. Artık, Cumhuriyetçilere oy verirken biraz daha dikkat etmek gerekecek.”
 
VALİ GERİ ADIM ATMADI
Türkiye’nin kimilerine göre “İslamcı terörist” niteliğindeki insanlar tarafından yönetildiğini söyleyen, Türk Dışişleri’nin tepkisini çeken Teksas Valisi Rick Perry’nin sözleri, bir gün sonra Washington’da da yoğun şekilde tartışıldı.
 
Türk Amerikan Koalisyonu’nun Beyaz Saray’ın hemen yanındaki yeni ofisinde verilen resepsiyona katılan bazı Amerikalı milletvekilleri de, Rick Perry’nin sözlerini eleştirdi.

Rick Perry, konuyla ilgili CNN’de Wolf Blitzer’in sorularını yanıtladı. Blitzer’in “Siz gerçekten (Başbakan) Erdoğan ve diğer Türk liderler için terörist mi diyorsunuz” sorusuna yanıt verirken konuyu töre cinayetlerine getirdi. Perry, “Eğer vatandaşlarınıza bu şekilde davranıyorsanız... Namus cinayetlerine izin veriyorsanız” diye konuştu.

Ardından Rick Perry, ABD’nin Türkiye’ye 4 milyar dolar yardımda bulunulduğunu iddia etti. Blitzer’in, doğru olmayan 4 milyar dolar rakamını sorgulamasına ise sinirlenip, “Namus cinayetlerini mi savunuyorsunuz” diye çıkıştı.