Risk Merkezi Raporu Nedir?

Finansal durumunu gözden geçirmek isteyenler, tüm bankalardaki mevcut borç durumu hakkında net bir rakam görmeyi arzulayanlar rotasını risk merkezi raporu yönüne çeviriyor

Risk Merkezi Raporu Nedir?
10 Kasım 2020 Salı 09:16 tarihinde eklendi, 1.431 kez okundu.

Finansal durumunu gözden geçirmek isteyenler, tüm bankalardaki mevcut borç durumu hakkında net bir rakam görmeyi arzulayanlar rotasını risk merkezi raporu yönüne çeviriyor. Haliyle ‘nedir bu risk raporu’ diyenlerin sayısında da belirgin bir artış oluyor. Findeks tarafından sunulan risk raporu bankalardaki mevcut kredi, kredi kartı ve borç durumunuzu bilgilerinizi öğrenebileceğiniz bir rapordur. Aynı zamanda kredili mevduat hesabı borç ve limit bilgilerinizi de görüntüleyebilirsiniz.
 

Ödemelerinizi sadece tek bir yerden kontrol etmenizi sağlayan rapor üzerinde görebileceğiniz en önemli bilgilerden biri de kredi puanınızı oluşturan unsurlar oluyor. Özellikle yakın zamana herhangi bir bankadan kredili ürün talebinde bulunacak olanlar için bu raporun çok daha fazla önem taşıdığını belirtmek gerekiyor. Çünkü kredi puanı yapılan kredi başvurularının kabul edilmesi ya da reddedilmesindeki en önemli unsurdur. Kişinin öncelikle kredi puanını öğrenmesi ve sonrasında puanını yükseltmek için bazı hamlelerden bulunarak kredili ürün başvurusunda bulunması elbette çok büyük bir önem taşıyor.
 

Findeks Kredi Raporu İle Hangi Bilgiler Öğrenilir?

Elbette bu rapor üzerinden hangi bilgilerin bir arada öğrenilebileceği de merak ediliyor. Öncelikle kredi notunuzdaki değişimi net bir şekilde görebileceğinizi belirtelim. Aynı zaman kredi notunun Türkiye ortalamasını görüntüleme imkanı da bulunuyor. Kaç adet kredili ürüne sahip olduğunuz, bu kredili ürün çeşitlerinin neler olduğu bilgisinin de yer aldığını belirtebiliriz. Tüm bankalardaki kredili ürünlerin toplam limit ve borç bilgilerine de ulaşmak mümkün oluyor. Bu sayede bu bilgiye erişmek için banka şubelerini tek tek ziyaret etmeye gerek kalmıyor.
 

Bu arada kredili ürünlerin açık ve kapalı olduğu bilgisinin de risk raporunda belirtildiğini söyleyebiliriz. Geçmiş ödeme performansının da görüntüleniyor olması asla göz ardı edilmemelidir. Çünkü geçmiş kredili ürünlerin ödeme performansı da kredi başvurularında dikkate alınan bilgiler arasında yer alıyor. Findeks tarafından sunulan risk raporuna dair daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler internet sitesini hemen ziyaret edebilir. Online olarak konuya dair merak edilen tüm soruların yanıtları bu sitede mevcut... Söz konusu rapora ulaşmak için ne yapmak gerektiğine dair bilgiler de sitede ziyaretçiler ile paylaşılıyor.