RTEÜ 15 bin mezun verdi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin Karaman, 2006 yılında kurulan üniversitelerinin bugüne kadar 15 bin mezun verdiğini ve üniversitelerinde halen 16 bin öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

RTEÜ 15 bin mezun verdi
08 Ekim 2013 Salı 13:45 tarihinde eklendi, 1.567 kez okundu.

RTEÜ’de 2013-2014 akademik yıl açılış töreni Rize Valisi Nurullah Çakır, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, akademisyenler, öğretim görevlileri ve öğrencilerin katılımıyla üniversitenin kapalı spor salonunda yapıldı. Törende konuşan Rektör Vekili Karaman, Rize Üniversitesi olarak kurulan üniversitenin 2012 yılında üniversite senatosunun aldığı kararla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değiştirildiğini hatırlattı.

Üniversitede 20 bin öğrenciye eğitim verme hedeflerinin olduğunu vurgulayan Karaman, “2006 yılında kurulan üniversitemizde bugüne kadar 15 bin öğrenciyi mezun ettik. 16 bin öğrencimiz üniversitemizde eğitimlerine devam ediyor. İnsanlar gibi kurumların da kendilerini geliştirmesi için hedeflere ihtiyacı vardır. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin de hedefi dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yerini almaktır. Bunun ilk adımlarını 13 farklı ülkeden 200'ün üzerinde öğrenciye eğitim vererek atmış bulunuyoruz. Erasmus Programı ile Almanya, Fransa ve Romanya'nın aralarında bulunduğu 10 farklı ülke ile akademik işbirliği yürütmekteyiz" diye konuştu.

Türkiye'nin 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflerine emin adımlarla yürüdüğüne dikkat çeken Karaman, “Bu yıllarda üniversiteler olarak üzerimize düşen görevleri yeniden düşünmek eğitim, öğretim ve araştırma yolu ile bilim, kültür, sanat, ekonomi, sanayi ve siyasete katkılarımızı en üst düzeye çıkarmanın yollarını aramak durumundayız. Bölgesel ve küresel değişimler ülkemiz için yeni fırsat alanları açmaktadır. Dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip olan, siyasi istikrarı ve potansiyeli ile yatırımcıların güvenli liman olarak adlandırdığı, güçlenen demokrasisi ile Güney Afrika ile Orta Doğu halklarına ilham kaynağı olarak gördüğü Türkiye, rekabet gücünü artırmak 2023 hedeflerine ulaşmak için daha fazla çalışmak zorundadır."

Üniversitelerin hayatın merkezi olduğunu belirten Karaman sözlerini şöyle tamamladı: “Bir milletin tarihi o milletin üniversitelerde yetişen beyinlerinin tarihidir. Bilginin üretilmesi özgün düşünce ve kuruluşların ortaya çıkarılması özgürce düşünen zihniyetlerin bu kurumlarda yeteri çoklukta bulunmasına bağlıdır. Akademisyen ön yargı, küçük görme, aşağılama, tahammülsüzlük ve yok sayma gibi zaaflardan uzak olmalıdır. Her şeye rağmen bugün sevinerek söyleyebilirim ki Türkiye'de üniversiteler artık özgür bilimin ve nitelikli eğitimin cevaz kıldığı kurumlardır. Düşüncenin, ifade özgürlüğünün, araştırmanın bilgiyi üretip yapmanın önünde hiçbir kısıtlamaya izin verilmemektedir."

Konuşmaların ardından Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa Kaçalin, 'Eski Türk Yazıtlarının Türkiye'de Dünü ve Bugünü' konulu ders verdi.


CİHAN