RTÜK'ten Aşk-ı Memnu açıklaması

Aşk-ı Memnu dizisinin ''dini açıdan analiz edildiği'' iddiasının gerçek dışı olduğu, söz konusu tezde dizinin toplumsal değerler açısından incelendiği belirtildi.

RTÜKten Aşk-ı Memnu açıklaması
07 Aralık 2012 Cuma 17:18 tarihinde eklendi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede yer alan''Aşk-ı Memnu'ya RTÜK Fetvası'' başlıklı haberde söz konusu bir Üst Kurul uzmanı tarafından hazırlanan uzmanlık tezinde, Aşk-ı Memnu dizisinin ''dini açıdan analiz edildiği'' iddiasının gerçek dışı olduğu ifade edildi. 

     
Açıklamada, uzmanlık tezinde Aşk-ı Memnu dizisinin, Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi'nde yer alan yayıncının sorumlulukları bağlamında ve 6112 sayılı Yasa hükümleri çerçevesinde, dini açıdan değil toplumsal değerler açısından incelendiği vurgulandı. 
   
Buna karşılık haberde, tezle ilgili ayrıntıların bağlamından koparılarak, sansasyonel bir kurguyla okurlara sunulduğu kaydedildi. 
     
Tüm dünyada radyo ve televizyon yayınlarının çeşitli kanunlarla düzenlendiği ve denetlendiği vurgulanan açıklamada, hem Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi'nde hem de Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'da, yayıncı kuruluşlara yayınlarının içeriğinde; gelenek, görenek, ahlak gibi unsurları taşıyan ve ''toplumsal ilişkilerde uygulanması gerekli davranış tarzları'' için kullanılan ''edep'' kavramına ve ''milli ve manevi değerlere'' uygun yayın yapmaları gerektiğine, bunun yayıncının sorumlulukları arasında olduğunun bildirildiğine dikkati çekildi. 
   
Habere konu olan uzmanlık tezinde, toplumsal değerler çerçevesinde kamuoyunda üzerine çok fazla tartışma yapıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: 
     
''Çalışmada değer kavramının, değerlendirme yapandan bağımsız olarak düşünülemeyecek bir kavram olduğu belirtilmiştir. Hangi çağda ve hangi kültür çevresinde yaşarsa yaşasın, insanın kendisini değerler dünyası içinde inşa ettiği belirtilerek, değerlerin bu yönünün çalışmanın zorluğunu oluşturduğu vurgulanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle içinde yaşanılan toplumun hakim değer yargıları ve toplumun farklı kesimlerinin farklı değer yargıları olabileceği değerlendirilerek, çalışmada birbirinden farklı ve tezat görüşlere de yer verilmiş, ülkemizdeki konuyla ilgili tartışmalara, yapımcı, oyuncu, psikolog, psikoterapist ve sosyologların farklı yaklaşım ve görüşlerine değinilmiştir. Tez çalışmasında, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün araştırmalarına, Türkiye İstatistik Kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Bağımsız İletişim Ağı (BİANET) tarafından yapılan çalışma ve araştırmalara atıf yapılmıştır. Yurt dışındaki benzer tartışmalardan örnekler aktarılmıştır.'' 
     
Üst Kurul Uzmanlık Tezleri'nin www.rtuk.org.tr adresindeki RTÜK Web Sitesinde yayımlandığına işaret edilen açıklamada, ayrıca ''Yayıncılık teknolojilerindeki gelişmeler, karasal sayısal yayıncılık, izleme ölçümleri, medya okuryazarlığı, medyada sahiplik ve yoğunlaşma, yeni medya düzeni ve bilişim suçları gibi çok çeşitli konuları kapsamaktadır'' ifadesine de yer verildi.