RTÜK'ten "Nur Serter" açıklaması

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, ''Uçurum'' adlı televizyon dizisinde CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter'in isminin hayat kadını olarak geçtiği iddialarıyla ilgili olarak, ''Arkadaşlarımız bugün yaptıkları çalışmada söz konusu dizide 3 kez 'Nur' adının geçtiği, fakat söz konusu milletvekilinin adının ve soyadının geçmediğini tespit etmiş bulunuyor'' dedi.

RTÜKten Nur Serter açıklaması
22 Şubat 2012 Çarşamba 16:30 tarihinde eklendi.

Dursun, gazetecilerin Serter'in adının bir dizide geçtiği iddialarına ilişkin sorularını yanıtladı.
    
Bir gazetenin ekinde ''Uçurum'' adlı televizyon dizisinin tanıtımının yer aldığı ve bu tanıtımda Serter'in isminin dizide hayat kadını olan bir karaktere verildiği yönünde eleştirilerinin olduğunu anımsatan Dursun, şöyle konuştu:
    
''Yaptığımız araştırmada söz konusu dizinin bölümünde bu anlama gelebilecek herhangi bir şeyin olmadığını gördük. O nedenle bizim açımızdan bir dizi ya da program yayınlandıktan sonra herhangi bir ihlal varsa biz onu değerlendiriyoruz. Yayınlanmamış programla ilgili herhangi bir değerlendirme yapmamız, takdir edersiniz ki mümkün değildir. O açıdan baktığımız zaman arkadaşlarımız da bugün yaptıkları çalışmada söz konusu dizide 3 kez 'Nur' adının geçtiği fakat söz konusu milletvekilinin adının ve soyadının geçmediğini tespit etmiş bulunuyor. Yine de arkadaşlar konu üzerinde çalışıyorlar. Herhangi bir ihlal varsa o ihlali de Üst Kurulda değerlendireceğiz.
    
Elbette ki TBMM üyesi bir sayın milletvekilimizin adının bu şekilde saygınlığının aleyhine olabilecek bir yayına müsaade etmemiz mümkün değildir. Bu ciddi bir şekilde ihlal oluşturur. Belli bir karara varmamız durumunda, müeyyide uygulamamız söz konusu olabilir.''
    
Televizyon dizilerinin netice itibarıyla birer kurgu olduğunu ve gerçek hayatın kendisi olmadıklarını dile getiren Dursun, ''Ama böyle olsa bile birisini küçük düşüren, onurunu zedeleyen herhangi bir şeye müsaade edilemez'' diye konuştu.
    

Dursun, dizinin yapımcısının bugün kesinlikle dizinin ne senaryosunda ne de kendisinde söz konusu milletvekilinin adının ve soyadının asla geçmediğini, sadece yanlışlığın yapım şirketinin gazetelere gönderdiği tanıtım yazılarında bulunduğunu belirttiğini söyledi.
    
'Nur Sertaç karakteri sehven bir başka şekilde kullanıldı''-
    
Davut Dursun, yapımcının yaptığı açıklamada dizideki Nur Sertaç karakterinin sehven bir başka şekilde kullanıldığını ifade ettiğini kaydetti.
    
''Size bir şikayet ulaştı mı-'' sorusu üzerine de Dursun, az önce Serter'in avukatından bir yazı ulaştığını, hangi gerekçeyle olursa olsun Serter'in ismine yer verilmemesinin sağlanmasını talep ettiğini bildirdi.
    
Dursun, şunları söyledi:
    
''Onun dışındaki diğer talep ve değerlendirmeler tamamen yazılı basınla ilgilidir. Yazılı basında yer alış ve bunun hukuka uygun olup olmaması bizim alanımızın dışında bir konudur. Dizideki hususa gelince önceden bir şeyi yasaklama şansımız elbette ki söz konusu değil. Yayınlandıktan sonra iddia edildiği gibi bir hususa rastlarsak biz onu hızlı bir şekilde değerlendirmeye alır ve gerekli çalışmayı yaparız. Ama bugün yaptırdığım çalışmada akşam yayınlayan dizinin birinci bölümünde iddia edildiği şekilde bir yayın olmadığını tespit etmiş bulunuyoruz.''