Rusya, Ukrayna’daki krizi çözmek için uğraşıyor

Tacikistan’da resmi temaslarda bulunan Rusya Federasyonu Konsey Başkanı Valentina Matvienko, Ukrayna’daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya, Ukraynadaki krizi çözmek için uğraşıyor
14 Mart 2014 Cuma 14:55 tarihinde eklendi, 6.400 kez okundu.

Tacikistan’daki Rus-Tacik Slavyan Üniversitesi'ni ziyaret eden Matvienko, Ukrayna’da yaşanan gelişmelerden endişe duyduklarını kaydetti. Barışçıl protestolar sonrasında radikal silahlı grupların ülkedeki anayasal düzeni bozduğunu belirten Matvienko, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç muhalefet ile anlaşma imzalamasına rağmen, devlet binalarına saldırılar başladı. Taciz ve ölüm haberleri gelmeye başladı. Böylece, anlaşmanın hiçbir maddesi yerine getirilmedi” diye konuştu.

Rusya Federasyonu Konsey Başkanı Matvienko, ülkesinin Ukrayna’nın iç işlerine karışmadığını ve krizin çözülmesi için çaba gösterdiğini iddia ederek, “Biz Ukrayna’daki Rus halkını korumaya çalışıyoruz. Sadece Kırım’da yüzde 60’dan fazla Rus vatandaşı bulunuyor. Silahlı radikal güçlerin Kırım doğru geldiği yönde haberler aldık” dedi.

Kırım’daki referandumun uluslararası hukuk normlarına uygun bir şekilde olduğunu belirten Matvienko, Rusya’nın ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri ile Ukrayna’daki krizi çözmek için uğraştığını sözlerine ekledi.

Ukrayna’daki gelişmeleri büyük kaygı ve endişe ile izlediklerini belirten Matvienko, Ukrayna ile kardeş halk olduklarını kaydetti. Matvienko, Duşanbe temasları kapsamında Devlet Başkanı İmamali Rahman, Meclis Başkanı Mahmadsaid Ubaydullayev ve diğer yetkililer ile görüştü.
 


CİHAN