Sabah'a çıplak kadın ayarı

Sabah gazetesine bir dizi ayar! Gazetenin baş köşelerini işgal eden haberlere yeni ayarlar geliyor...

Sabaha çıplak kadın ayarı
05 Aralık 2011 Pazartesi 15:12 tarihinde eklendi, 1.512 kez okundu.

 

Erdal ŞAFAK/SABAH'TAN MEKTUP
 
Satır başları
 
Büyük SABAH Ailesi'nin değerli üyeleri; sizlerden gelen talepler ve öneriler doğrultusunda, gazetenin eksenini kaydırmadan, çizgisini kesinlikle bozmadan bir dizi ayar yapıyoruz. 
 
Örneğin; ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama SABAH'ta aylardır kadını "Cinsel meta" olarak gösteren, hatta istismar eden fotoğraflar artık yer almıyor. Ne gazetede, ne de eklerde. Bir başka deyişle, İngiliz tabloid basınında "Üçüncü sayfa güzeli", Türk basınında da "Arka sayfa dilberi" olarak nitelenen, hiçbir haber değeri olmayan, hatta altına uyduruk haberler yazılan çıplak kadın fotoğrafları SABAH'ın gündeminden tamamen kazındı. 
 
Ayrıca bir başka değişikliği de oturtmaya çalışıyorum. Biliyorsunuz, yıllardır Türk basınında üçüncü sayfa cinayet, kaza haberlerinin, yani vurdulu-kırdılı-kanlı olayların kümelendiği alan olarak değerlendiriliyor. 
Gazetelerde önce sağ sayfalara göz gezdirilir, ardından sol sayfalara. Sabahları gazeteyi elinize alıyorsunuz, kapak sayfayı çeviriyorsunuz, karşınıza iri iri puntolarla "Apartmanda dehşet", "Kasabada vahşet", "Yollar kan gölü" gibi haberler çıkıveriyor. Güne başlarken moraliniz de, sinirleriniz de altüst oluyor tabii. 
 
Siz okurlarımızdan sonra üçüncü sayfaya reklam verenler de bu alışkanlığın kırılması taleplerini iletmeye başladılar. Hatta kimileri ilanlarını koşul demeyeyim ama bir dileğe bağladılar: "İlanımızın yayınlandığı sayfada mümkünse cinayet, kaza, intihar haberleri yer almasın." 
 
Hem sizin, hem de reklam verenlerimizin istekleri örtüşünce, sessiz-sedasız üçüncü sayfanın yapısını değiştirmeye başladım. Zorunlu olmadıkça "İkinci kapak sayfamız" olan üçüncü sayfaya kanlı-canlı haberler koymuyorum, koymayacağım.
 
Dahası, çok vazgeçilemez olmadıkça, cinayetleri, intiharları ve diğer vukuat haberlerini iç sayfalarda da pek büyütmeden serpiştireceğim.