Saç Kesimi ve Saç Bakımı Rehberi

Bayanların her alanda olduğu gibi saç kesiminde de titiz davranmak ve Trendi yakalamak isterler. Peki bayanların 2023 yılında en çok tercih ettiği saç kesim modelleri nelerdir?

Saç Kesimi ve Saç Bakımı Rehberi
22 Mart 2023 Çarşamba 14:32 tarihinde eklendi.

Bayanların her alanda olduğu gibi saç kesiminde de titiz davranmak ve Trendi yakalamak isterler. Peki bayanların 2023 yılında en çok tercih ettiği saç kesim modelleri nelerdir?
 

Saç kesimi kadınlar için oldukça önemlidir. Bu sebeple tercih ettikleri saç modellerinin de yüz biçimleri saç yapılarına uygun olması gerekmektedir. Saç kesimi kişinin saç yapısına göre olduğunda istenilen şekli ve hacmi vermek daha kolaydır. Her saç yapısına özgü ayrı bir saç kesimi modeli bulunmaktadır.
 

Saç Kesimi

Bayanların son zamanlarda sıkça tercih ettikleri kısa saç kesimi, özellikle yaz aylarında birçok kadının kurtarıcısı haline gelmiştir.
 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta saçın yapısının doğru anlaşılmasıdır.
 

Kısa saç kesimi en çok üçgen yüzlü bayanlara yakışmaktadır.  Şayet saçlarınız kalın telli ve kabarmaya müsait ise asimetrik kesim daha yatıştırıcı olacaktır.
 

Yüz Şekillerine Uygun Saç Kesimi Tüyoları

Yılların eskitemediği U saç kesimi, her türden saç yapısına ve kalınlığına uygun olan modeller arasındadır. Kolay kabaran kalın telli saçlarda saç kabarmasını önlerken, katlı kesim yapıldığında ince telli saçların ise daha hacimli görünmesi sağlamaktadır. 
 

  • Oval yüze sahip bayanlar için en uygun olan Bob saç kesimi
  • Çene kısmı sivri olanlar için enseden kısa öne doğru uzayan küt saç kesimi
  • Dikdörtgen yüz yapısı olanlar için tamamen boyları eşit küt saç kesimi
  • Yuvarlak yüzlü olanlar için omuz hizasında ve katlı saç kesimi
  • Alnı geniş olanlar için kâküllü saç kesimi 
  • Dikdörtgen ve kare yüz yapısı olan bayanlar için yarım perçem şeklinde kâkül kesimler
     

Tercih edilebilecek modeller arasındadır.
 

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Saçlarınız kurumuş, yıpranmış ve solgun görünüyor olabilir. Saçlarınızın daha canlı ve parlak görünmesini istiyorsanız düzenli aralıklarla saç bakımı yapmanız gerekmektedir. Saç bakımı kullandığınız şampuan, saç kremi, saç bakım yağlarına kadar pek çok ürünü kapsamaktadır. Yaptığınız saç bakımından doğru fayda sağlayabilmeniz için saç yapınızı bilmelisiniz ve alacağınız saç bakım ürünlerini doğru seçmelisiniz.  
 

Yıpranmış saçlar için vitamin ve keratin bakımı yapılması gerekir. Özellikle boyanmış, açıcı kullanılarak işlem görmüş saçlar için E vitaminli saç bakımı uygulanmalıdır.
 

Zayıf ve ince saçlar için saç güçlendirici, kuru saçlar için ise besleyici saç bakımı ürünleri kullanılmalıdır.
 

KAYNAK: Ünsal Özkan