Sadece kuş yuvalarını yıkmadı

ABD'de 110 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Sandy Kasırgası, sadece kuş yuvalarını yıkmadı.

Sadece kuş yuvalarını yıkmadı
18 Kasım 2012 Pazar 13:12 tarihinde eklendi, 2.309 kez okundu.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu yakasında büyük hasara yol açan Sandy Kasırgası, sadece ağaçların zayıf dallarına yapılmış kuş yuvalarına zarar vermedi.
 
New Jersey'in Edgewater semtinde birçok ağaç, kasırganın etkisi ile evlerin ve arabaların üzerine devrilirken, toprağa betonla sabitlenmiş telefon ve elektrik direkleri rüzgarın şiddetine dayanamadı.
 
Aynı şiddette rüzgara maruz kalan kuş yuvalarının ise zarar görmemesi, semt sakinlerini hayrete düşürdü.
 
'KUŞ YUVALARI HALA YERİNDE' 
Edgewater sakinlerinden Luis Penia, AA'ya yaptığı açıklamada, ''Bu civarda birçok ağaç yıkıldı. Kimse bu kuşları düşünmedi. Bütün şehir ve sokaklar ışıksız kaldı, elektrik kabloları yere düştü. Şurada bir evin üstüne, aşağıda da bir arabanın üzerine ağaç düştü. Ama kuş yuvaları hala yerinde. Sanırım onlar doğa şartlarına karşı nasıl hayatta kalınacağını iyi biliyor'' dedi.
 
Bir diğer semt sakini 54 yaşındaki Joseph Deposio ise, kasırganın en şiddetli olduğu anlarda ortadan kaybolan papağan türü kuşların en güvenilir yer olarak gördükleri yuvalarında saklandıklarını söyledi.
 
Deposio, kuşların insanlardan daha sağlam barınaklar yaptığını belirterek,''10 yıl önce ilk papağanı postane binasının direğinde gördük, şimdi onlardan binlerce var. Kasırganın ilk iki günü ortalıkta görünmediler. Muhtemelen yuvalarında saklanıyorlardı. Sonrasında tekrar ötüşmeye başladılar. Şüphesiz bu yuvalar bizim evlerimizden daha sağlam'' dedi.
 
Sandy Kasırgası, ABD'nin New York ve New Jersey eyaletlerinde hayatı felce uğratmıştı. Bazı evlerin çatılarını uçuran ve duvarlarını yıkan kasırga, tonlarca ağırlıktaki ağaçları kökünden devirmişti.
 
Hızı zaman zaman saatte 120 kilometreye kadar çıkan kasırga, alınan önlemlere rağmen 110 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olmuştu.