''Sanayicimize kapımız her zaman açık''

Van'da uygulanan ve üniversite-sanayi işbirliğine güzel bir örnek olan 'Su ve sentetik bazlı boya imalatında kullanılmak amacıyla mikronize malzemelerin hazırlanması' projesinin tanıtım toplantısı Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yapıldı.

Sanayicimize kapımız her zaman açık
16 Ocak 2014 Perşembe 16:43 tarihinde eklendi.

Toplantıda konuşan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal göreve geldikleri günden beri üniversite-sanayi işbirliği konusunda çalışmalar başlatıldığına dikkat çekerek, "Bu çalışmaların meyvelerini almaya başladık. İnşallah sanayicimizle, sivil toplumumuzla, kısacası kentle olan ilişkilerimiz, katkımız daha ileriye gidecek. Van'ın kalkınmasına bir nebzede olsa katkı sunabilirsek ne mutlu bize." dedi.

Boya sektöründe düşük maliyetli ve çevreye duyarlı boya üretiminin gerçekleştirileceği Sanayi Tezleri Programı (San-Tez) kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen 'Su ve sentetik bazlı boya imalatında kullanılmak amacıyla mikronize malzemelerin hazırlanması' projesinin tanıtım toplantısı OSB'de Dolphinday Boya Fabrikası'nda gerçekleştirildi.

Toplantıda sanayicilere hitaben konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal üniversite olarak kapılarının her zaman kendilerine açık olduğunu belirterek üniversite-sanayi işbirliğine verdikleri önemi vurguladı. Projenin gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Battal şunları söyledi: "Van en şanslı dönemini yaşıyor. Çünkü şu an resmi kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına ve iş çevrelerine kadar herkeste bir şeyleri değiştirme, Van'a katkı sunma heyecanı mevcut. Zaten Van'ın bir potansiyeli var. bu heyecanla potansiyeli birleştirirsek inanıyorum ki çok güzel şeyler ortaya çıkacak. Farklı bakış açıları geliştirip işbirliği konularını arttırmalıyız. Şu an San-Tez kapsamında bizim öğretim üyelerimizin koordinatörlüğünde iki proje kabul görmüş. İki proje çok değil ama az da değil. İnşallah işbirliğini geliştirip daha fazla proje ile Van'ın gelişmesine hep beraber katkı sağlayacağız. Projenin hayırlı olmasını diliyorum."

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Can ise 26 ilde 9 San-Tez projesi kabul edildiğini belirterek, "Bunlardan 2'sinin Van'da olması önemli. inşallah önümüzdeki süreçte daha proje alırız" diye konuştu.

Toplantı verilen kokteylin ardından sona erdi.
 


CİHAN