Sandığa giderken cep yasak

Türkiye yarın sandık başına gidiyor. Oyların boşa gitmemesi için seçmenlerin oy pusulasının işaretli olmadığına dikkat etmeleri gerekiyor.

Sandığa giderken cep yasak
11 Haziran 2011 Cumartesi 10:34 tarihinde eklendi, 1.316 kez okundu.

 

Üzerinde en küçük bir çizik bile bulunan oy pusulası geçersiz sayılacak. Sandığa giderken şunlara dikkat edin:
 
Başkan pusulayı gösterecek
 
YSK’nin 135 sayılı genelgesine göre, sandık kurulu başkanı, oy zarfı ve pusulasının hiçbir tarafında herhangi bir işaret bulunmadığını ve arkasında sandık kurulu mühürü olduğunu kurul üyelerine, gözlemcilere ve seçmene gösterecek. 
 
Seçmen, “evet” mühürü dışında oy pusulasının herhangi bir yerine imza veya işaret yapmaması, düzgün bir şekilde katlayıp zarfa koyup yapıştırması, aksi halde oyunun geçersiz sayılacağı konusunda uyarılacak. Oy verme işlemi ise şöyle yapılacak;
 
TC kimlik numaralı kimlik
 
Sandık görevlisine, üzerinde TC kimlik numarası kimliğinizi, varsa seçmen bilgi kağıdınızı verin. Sandık görevlisinden aldığınız oy pusulası ve zarfın üzerinde hiçbir işaret olmamasına dikkat edin. 
Pusula, zarf ve mühür ile birlikte kapalı oy kabinine girin. Yanınızda, cep telefonu, görüntü kaydeden herhangi bir cihaz bulundurmayın, varsa kabine girmeden önce sandık görevlisine teslim edin.
 
Evet mührünü dışa katlayın
 
Oy vereceğiniz partiye ait alana veya bağımsızın adının bulunduğu bölüme “evet” mührünü basın. Pusulaya başkaca herhangi bir işaret koymayın. Pusulayı, mürekkebin bulaşmasını önlemek için dışa doğru katlayın ve zarfa koyun. 
 
Oyunuzun bulunduğu zarfı, şeffaf sandığa atın. Oy kullandığınıza ilişkin imzanızı atmayı unutmayın.
 
Seçim günü yağış
 
MİLLETVEKİLİ genel seçimlerinin yapılacağı yarın yurdun büyük bölümü yağışlı geçecek. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre yağışlar Marmara’nın genelinde ve Batı Karadeniz’in batısında kuvvetli olacak. Orta Karadeniz’de Samsun, Amasya, Tokat ve Çorum hattında yağışlar etkili olacak, İç Anadolu’da hafifleyecek. Doğu Anadolu’nun batısında ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağış beklenmiyor.