Sarıkamış’ta 10 bin kişi şehitler için yürüdü

Sarıkamış Allahuekber Dağları'nda 98 yıl önce donarak şehit olan Mehmetçiği anmak için düzenlenen, ‘Türkiye Şehitleriyle Yürüyor’ anma yürüyüşü, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte yurdun dört bir yanından 10 binleri aşan insanların katılımı ile gerçekleşti.

Sarıkamışta 10 bin kişi şehitler için yürüdü
06 Ocak 2013 Pazar 17:27 tarihinde eklendi.

 

1915 yılının aralık ve ocak ayında Enver Paşa komutasında Sarıkamış Harekâtı'nda donarak şehit düşen Mehmetçik için 98.yıldönümünde "Türkiye Şehitlerine Yürüyor" ve "Gençlik Şühadanın İzinde" adları altında etkinliklerle anıldı. Anma yürüyüşüne, 81 ilden 10 bini aşan genç ile birlikte İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yanı sıra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar da katıldı. 
 
Türkiye’nin dört bir yanından anma yürüyüşüne katılan binlerce vatandaş, Sabahın erken saatlerinde yürüyüşün başlayacağı Kızılçubuk Köyünde bir araya geldi. Yürüyüşe katılan 81 ilden binlerce vatandaşa Azerbaycan, Kırgızistan, Çeçenistan, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden katılımcılar da eşlik etti. 
 
Sarıkamış’ta dün akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı da yürüyüşün gerçekleştirildiği 8,4 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu da karla kapladı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 6 dereceye kadar düştüğü anma yürüyüşü yaklaşık 3 saat sürdü. 40 santimi bulan kar yağışı altında yürüyen vatandaşlar, ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle Soğanlı Dağları'nı aşarak resmi törenin gerçekleştireceği Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde bir araya geldi.
 
Bu arada yürüyüşe katılan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kars Valisi Eyüp Tepe ve beraberindekiler, yürüyüş yolunun 2 bin 400 rakımlık zirvesine geldiklerinde ise şehitler için dualar okuyarak saygı duruşunda bulundu. 
 
3 - 6 Ocak tarihleri arasında 4 gün süren Sarıkamış Şehitlerini 98. yılında anma etkinlikleri, Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ndeki resmi törenle son buldu. Burada törende 9. Motorize Piyade Tugay Komutalığı'na bağlı askerler, tören geçişi yaparak vatandaşların alkışları arasında tören alanına geldi.
 
Tören alanında bakanları karşılayan tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, Enver Paşa'nın, ‘Eğer ben savaşta ölürsem’ adlı vasiyetini Hafız Hakkı Paşa rolünde okudu akabinde ise protokol üyeleri şehitlikte bulunan anıta çelenkler sundu.

CİHAN