"Savaşı başlatan taraf olmayacağız"

İran, bölgede barış ve huzur istediğini, savaşı başlatan taraf olmayacağını ancak savaşı başlatanları da pişman etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Savaşı başlatan taraf olmayacağız
23 Kasım 2011 Çarşamba 20:19 tarihinde eklendi.

İran basınında yer alan haberlere göre, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in askeri danışmanı ve eski Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, El Alem televizyonuna verdiği demeçte, bölgede yeni bir savaşın başlamasının dünya siyasetinde ve ekonomisinde ciddi krizlere yol açacağını söyledi. 
    
Her türlü kötü şarta ve senaryoya karşı hazır olduklarını yineleyen Safevi, "Onlar, akıllı olursa yeni bir çatışma başlatmazlar" ifadesini kullandı. 
    
Tümgeneral Safevi, İran'ın etrafında ve bölgede olup bitenleri takip ettiklerini belirterek şunları kaydetti: 
    
"Siyonist rejimin, NATO ile Akdeniz ve İtalya'daki ortak tatbikatı, onların uzun menzilli savaş uçakları bunların türleri ile savaş gemilerinin hareketleri dahil bunların hepsinden tam olarak haberdarız. Ayrıca ABD'nin Akdeniz'den Basra Körfezi'ne kadar ve Kuveyt, Irak, Bahreyn, Katar, BAE gibi Arap ülkelerindeki askeri hareketlerini takip ediyoruz. Hatta onlar, sessiz sedasız işgal edilmiş Filistin topraklarında birkaç tatbikat yaptılar, bunları dahi izledik." 
    
Güçlü istihbarat edinme sistemine sahip olduklarını, söyleyemeyecekleri birçok yerde var olduklarını anlatan Safevi, "ABD ve siyonist İsrail'in, bölgedeki tüm hareketlerini takip ediyoruz" dedi. 
     
"Siyonist İsrail için füzelerimize gerek yok" 
     
Tümgeneral Safevi, İsrail'in İran'a yönelik askeri saldırı tehditlerini son dönemde yüksek sesle yeniden dillendirmesiyle ilgili olarak da, İsrail ordusunun "33 Gün Savaşı"nda Hizbullah karşısında yenilmesini hatırlattı. 
    
Amerikalı ve İsrailli siyasilerin, askerlerin bu savaşa tanık olduklarını belirten Safevi, "Hizbullah karşısında başarı elde edemediler, İran'a karşı nasıl zafer elde edebilirler-" diye sordu. 
    
Tümgeneral Safevi, İran'ın olası bir İsrail saldırısına cevabıyla ilgili olarak da şunları söyledi: 
    
"İran'ın güçlü balistik füzeleriyle siyonist rejimi hedef almasına gerek yok. Bu rejimin milyarlarca dolara kurduğu yerleşim birimleri, Lübnan'daki dostlarımızın, Hizbullah'ın, Katyuşa füzelerinin menzili dahilinde." 
    
Tümgeneral Safevi, "Siyonistler, savaşı başlatmaları halinde hem Hizbullah, hem Hamas hem de İran tarafından hedef alınacaklarını çok iyi biliyorlar" ifadesini kullandı.