Seçim barajı düşüyor

AK Parti'nin hazırladığı teklifle yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesinin yolu açıldığı bildirildi.

Seçim barajı düşüyor
03 Ağustos 2012 Cuma 08:57 tarihinde eklendi.

 

AK Parti, hem yurtdışı hem de yurt içinden eleştirilere neden olan yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi için adım attı.
 
AK Parti, anayasa değişiklik teklifinde seçim barajının dayanağı olan düzenlemeye yer vermedi.
 
Sabah gazetesinde yer alan habere göre; AK Parti'nin, Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu teklifinde bazı düzenlemeler yer aldı.
 
Yüzde 10'luk seçim barajının dayanağını anayasanın "seçim kanunları, temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerini bağdaştıracak biçimde düzenlenir" fıkrası oluşturuyor. Anayasa Mahkemesi, bu hükme dayanarak yüzde 10'luk barajı iptal etmedi. AK Parti'nin teklifinde, bu düzenlemeye yer verilmedi.
 
Anayasanın bu şekilde kabul edilmesi halinde seçim barajının da daha aşağı çekilmesi gündeme gelebilecek. Anayasa Mahkemesi, "yönetimde istikrarı zedeler" gerekçesiyle barajın düşürülmesini iptal edemeyecek. Avrupa ülkeleri içinde en yüksek seçim barajı Türkiye'de. Yüzde 7'lik baraj ile Türkiye'yi Rusya izliyor. Almanya, Belçika, Estonya, Gürcistan, Macaristan, Moldova, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya yüzde 5, Avusturya, Bulgaristan, İtalya, Norveç, Slovenya, İsveç yüzde 4, İspanya, Yunanistan, Romanya, Ukrayna yüzde 3, Danimarka yüzde 2, Hollanda yüzde 0.67 baraj uyguluyor.
 
AK Parti, seçim yasalarında yapılan değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılan seçimlerde uygulanmaması hükmüne de önerisinde yer vermedi.