Senad Haciç Ankara'ya ulaştı

Bosna-Hersek ile Mekke arasındaki yaklaşık 6 bin kilometrelik yolu yürüyerek kat etmeyi hedefleyen Boşnak ekonomi profesörü Senad Haciç, Ankara'ya ulaştı.

Senad Haciç Ankaraya ulaştı
01 Nisan 2012 Pazar 12:34 tarihinde eklendi, 1.917 kez okundu.

Haciç, AA muhabirine, iki yıl önce rüyasında 5 kez Kabe'yi gördüğünü ve hac görevini yerine getirmek için 10 Aralık 2011'de Bosna-Hersek'in Banovic kentinden yürüyerek yola çıktığını anlattı. 
    
Amerikalı arkadaşlarının 6 bin kilometrelik hac yolunu yürüyerek kat edemeyeceğini söylediklerini ifade eden Haciç, 3,5 aydır yollarda olduğunu ve yürüyerek 2 bin 350 kilometre yol yürüdüğünü dile getirdi. 
    
Mekke'ye ulaşmak için 4 bin kilometre daha yürüyeceğini belirten Haciç, Allah'a karşı sonsuz aşkı ve inancı gereği çıktığı hac yolculuğunun her gününün ilginç, her gününün zor olduğunu söyledi. 
    
Yanında polis, doktor ya da kendisini tehlikelere karşı koruyacak birilerinin olmadığını, yeteri kadar parasının da bulunmadığını ifade eden Haciç, ''Kuran'ı Kerim'de 'yola çıktığınızda Allah'tan korkun' diyor. Bu korku, yolculuk sırasında bana güven veriyor. Çantamda su ve yiyecek gibi şeyler taşımıyorum. Zorlu bir yolculuk gerçekleştiriyorum. Dünyada hiç kimse bu yolculuğu gerçekleştiremedi. Eksi 30 derece soğukta yürüdüğüm Bulgaristan'da 1,5 metre boyunda kar vardı. Her gün soğuktan 3-5 kişi ölüyordu. Çok ağır koşullarda yol kat ettim ve Ankara'ya ulaştım'' diye konuştu. 
     
-Kabe'ye 1400 yıl önceki İslam'ı yaşamak için gidiyorum- 

''Yolculuğumu tamamlamadan geri dönersem Allah'a, Peygamber Efendimize, rahmetli annem ve babama, kendi ülkeme ve Türkiye'ye ihanet etmiş olurum. Çünkü burada herkesin çayını kahvesini içiyorum. Aç susuz kalabilirim ama ihanet edemem'' diyen Haciç, ''Allah'ın izniyle bu yolculuğu bitirebilirsem ilk olarak Beytullah'ta diz çöküp Allah'a dua edeceğim. Hac'dan gelenler 'şu otelde kaldım şunları yedim' diyor. Ben o otellerde kalmak ya da o yemekleri yemek için Kabe'ye gitmiyorum. Allah'a olan sonsuz aşkım ve inancım gereği, 1400 yıl önceki İslam'ı yaşamak için gidiyorum'' ifadelerini kullandı. 
    
Hac güzergahını da rüyasında gördüğünü ifade eden Haciç, buna göre yolculuğuna Suriye üzerinden devam edeceğini söyledi. Haciç, ''Suriye'deki olaylar yüzünden belki yolda şehit olabilirim. Sağ çıkar mıyım o Allah'ın bileceği bir iştir. Suriye'den gitme imkanı olmazsa İran ve Irak üzerinden gideceğim'' dedi. 
     
-Türkiye çok büyük ve önemli bir ülke- 
     
1980'li yıllarda okumak için İsviçre'ye gittiğini, o dönem orasının 'dünyanın cenneti' gibi görüldüğünü belirten Haciç, şöyle konuştu: 
    
''Daha sonra İstanbul'a geldiğimde gördüm ki Bosna'dan 5 kat daha büyük. Türkiye çok büyük önemli bir ülke. Ekonomi profesörü olarak söylüyorum. Türkiye AB ülkesi olmamasına rağmen İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerin kriz yaşadığı bir ortamda ekonomik olarak çok iyi konumda. Ankara ve İstanbul'da edindiğim izlenimlere göre, insanların yüzleri gülüyor. Burada insanlar hayatlarını kolay ikame ediyor. 
    
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na Bosna'yı ikinci ülkeleri gibi gördükleri ve sürekli ziyaret ettikleri için çok teşekkür ediyorum. Bu üç isim her sene Temmuz ayında soykırımı anma törenleri için bizim ülkemize gelip acımıza ortak oluyor. Sadece Boşnaklar değil tüm dünya onları takdir ediyor. Türk halkı şunu bilsin ki çok iyi yöneticileri var.''