Sertleşme Sorunu Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde görülen sertleşme sorunu, cinsel ilişki sırasında yeterli ölçüde sertleşme sağlanamaması olarak tanımlanabilir.

Sertleşme Sorunu Belirtileri Nelerdir?
27 Eylül 2022 Salı 14:01 tarihinde eklendi, 1.030 kez okundu.

Erkeklerde görülen sertleşme sorunu, cinsel ilişki sırasında yeterli ölçüde sertleşme sağlanamaması olarak tanımlanabilir. Bunun yanı sıra sertleşme sorunu görülen erkeklerde sertleşmenin yeterli süre sürdürülemediği de görülmektedir. Dolayısıyla sertleşme sorunu, erkeklerin cinsel hayatlarını olumsuz bir şekilde etkiler. Bunun yanı sıra sertleşme sorunun görüldüğü erkeklerin partnerleri de cinsel ilişki sırasında bu durumdan etkilenir. Sertleşme sorunu kendisini çeşitli semptomlar üzerinden göstermektedir. Peki sertleşme sorunu belirtileri nelerdir, sertleşme sorunu tedavisi nasıl yapılır?
 

Sertleşme Sorunu Nedir, Neden Meydana Gelir?
 

Genellikle yaş ile kendisini gösteren sertleşme sorunu, penis sertliğinin yeterince sağlanamaması durumudur. 40 yaş üzeri her iki erkekten birinde görülen sertleşme sorunu, cinsel ilişki sırasında sertleşmenin sağlanamaması veya sürdürülememesi olarak tanımlanabilir. Peniste sertleşme yaşanmaması her ne kadar bir sorun olarak görülmese de bu durum sürekli yaşanıyorsa sertleşme sorunu düşünülebilir. Üroloji Profesörü Ateş Kadıoğlu tarafından da tedavisi gerçekleştirilen sertleşme sorunu, çeşitli belirtileri bünyesinde barındırır.
 

Sertleşme Sorunu Belirtileri Nelerdir?
 

Sertleşme sorunu çeşitli semptomlara sahiptir. Dolayısıyla böyle bir problemin görüldüğü erkeklerde genellikle aşağıdaki gibi sıralanabilen belirtilerle karşılaşabilir:

·                    Sertleşmiş penisin vajen içinde yumuşamaması

·                    Cinsel ilişkinin başlangıcında penis sertliğinin geç oluşması

·                    Hareketsizlik, kilo alımı, sigara kullanımı ve kötü beslenme sorunları

·                    Sonradan kazanılmış erken boşalma
 

Kendisini yukarıdaki semptomlar üzerinden gösteren sertleşme sorunu, erkeklerin ve partnerlerinin çeşitli sorunlarla baş başa kalmasına da neden olabilir. Depresyon hali, anksiyete; bu sorunlar arasında yer almaktadır.
 

Sertleşme Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?
 

Sertleşme sorunu, erkekleri hem fizyolojik hem de psikolojik olarak olumsuz etkiler. Dolayısıyla sertleşme sorunu, erkeklerde kaliteli bir yaşantının oluşmasını engeller. Bunun yanı sıra cinsel hayatın da olumsuz etkilenmesine neden olduğu için bu sorundan mustarip erkekler için kaliteli bir yaşamın oluşturulması oldukça önemlidir.
 

Sertleşme sorunu altında yatan nedenler farklılık gösterebildiği için bu tür sorunlarda hasta öyküsü ayrıntılı bir şekilde dinlenmektedir. Bunun yanı sıra tanı ve tetkik için farklı yöntemler de kullanılmaktadır. Var olan yöntemler, hastanın çok daha sağlıklı bir cinsel hayata ulaşması açısından önemli bir yere sahiptir.