Sigarada model değişikliği

Tütün mamullerinde paket başına 'maktu vergi' uygulaması geliyor...

Sigarada model değişikliği
18 Nisan 2012 Çarşamba 15:04 tarihinde eklendi.

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tütün vergilemesinde etkinlik ve Avrupa Birliği (AB) örneklerine uyum anlamında bir adım attıklarını belirterek, şu anda tütün ve tütün mamulleri için iki tip vergi bulunduğunu hatırlattı.

Bunlardan birinin asgari maktu vergi, ikincisinin ise paket satış fiyatı üzerinden yüzde 65 oranında alınan nispi vergi olduğunu anlatan Şimşek, "Bunlardan hangisi yüksekse o uygulanıyor. Şimdi bu vergilere ilave olarak, paket başına maktu vergi uygulaması öngören yeni bir modele geçiyoruz" diye konuştu. Bilindiği üzere, satış fiyatı 3.5 TL altı olan sigaralarda maktu vergi nisbiden yüksek kaldığı için maktu vergi ödeniyor. Pazarın büyük çoğunluğunu oluşturan 3.5 TL üzeri fiyatlı sigaralarda ise vergi nisbi olarak alınıyor, bu da devletin vergi gelirinin belirlenen fiyat üzerinden alınabilmesi sonucunu doğuruyor. Yeni modelde her sigara paketi için maktu vergi ödenmesi, böylece sigara şirketlerinin fiyatı nasıl belirlediklerinden bağımsız vergi gelirinin garanti altına alınması planlanıyor.
 
"VERGİ ARTIŞI ŞİMDİLİK SÖZ KONUSU DEĞİL"
 
Mehmet Şimşek, herhangi bir vergi artışının söz konusu olmadığını vurgulayarak, "Biz sadece burada Bakanlar Kurulu'na bir yetki alıyoruz. Bakanlar Kurulu, sistemde bu etkinliği artırmaya yönelik bu çerçeve düzenleme, yani yeni bir model oturtma konusunda yetkiye sahip olacak' dedi.