Simav'da binasını güçlendirmeyene elektrik ve su yok

Kütahya'nın Simav ilçesinde, 19 Mayıs 2011'de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde orta hasar gören ancak güçlendirme yapılmayan binaların elektrik, su ve jeotermal enerji bağlantılarının kesileceği bildirildi.

Simavda binasını güçlendirmeyene elektrik ve su yok
07 Mart 2012 Çarşamba 15:20 tarihinde eklendi, 1.193 kez okundu.

Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, yaptığı açıklamada, ilçe merkezinde ağır hasarlı olduğu belirlenen toplam 3 bin 344 konut, iş yeri, depo, ahır ve samanlığın kısa sürede tahliye edilerek yıkılacağını söyledi.
    
Depremde 333 konut, 127 iş yeri, 31 depo ve 3 samanlığın orta hasar gördüğünü ifade eden Ünal, sahiplerine güçlendirme için verilen 1 yıllık sürenin yaklaşık 2 ay sonra sona ereceğini bildirdi.
    
Ünal, bu bina sahiplerinin büyük bölümünün güçlendirme yaptırmadığını tespit ettiklerini anlatarak, şöyle devam etti:
    
''Hatta bazılarının çatlakları sıvayla kapatarak konutlarını ucuz fiyatla kiraya verdiklerini gördük. Bu durum can ve mal güvenliği açısından son derece sakıncalı. Yasal olarak orta hasarlı binada yaşanamaz. Orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlara konutlarını boşaltmaları yönünde birer tebligat gönderdik. Orta hasarlı olup güçlendirme yapılmayan konutların elektrik, su ve jeotermal enerji bağlantılarının kesilmesi için ilgili kurumlara bildirimde bulunduk. Bunun takibini de İlçe Emniyet Müdürlüğü yapacak. Önce elektrik, su ve jeotermal enerji bağlantılarını keseceğiz ardından 19 Mayıs'a kadar güçlendirilmeyen orta hasarlı binaların hepsini yıkacağız. Bu konuda kararlıyız.''
    
Ünal, yaklaşık 10 aydır güçlendirme yapılmayan binalarda elektrik, su ve jeotermal enerji bağlantısını kesmekle görevli olduğu halde bunu yapmayan kişilere de Kabahatler Kanununa göre 169'ar lira para cezası uygulayıp Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.