Simav’da Şap Karantinası

Kütahya'nın Simav İlçesi’ne bağlı Ahmetli Köyü ile Yeşildere Beldesi’nin Eğdemir Mahallesi’ndeki 2 işletmede bulunan toplam 13 büyükbaş hayvanda şap hastalığına rastlanması üzerine bölge karantinaya alındı.

02 Nisan 2013 Salı 19:53 tarihinde eklendi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Simav İlçe Müdürü Ali Ceylan hastalığın görüldüğü Ahmetli Köyü ile Eğdemir Mahallesi’nin yanı sıra bu yörelere yakın toplam 28 yerleşim biriminde şap karantinası uygulaması başlattıklarını bildirdi.

Ceylan, önlem amacıyla şap hastalığının çıktığı bölge ve çevresinde karantina kapsamına alınan yerlere ikinci bir emre kadar hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığını belirtti.
 
Şap hastalığı yüzünden, Salı günleri kurulan Hayvan Pazarı’nın kapatıldığını dile getiren Ceylan, “Kurumda görevli 4 uzman tarafından hastalığın çıktığı yerleşim birimlerinde şap aşılaması ve dezenfekte çalışmalarını tamamladık, vatandaşları da bu hususta eğittik.

Bu yerleşim birimlerine hayvan giriş ve çıkışını yasakladığımız gibi buradaki hayvanların meraya salınmasına da izin vermiyoruz. Karantina uygulaması hastalık bitinceye kadar devam edecek” diye konuştu.

DHA