Sinemacının yüzü güldü

2008 yılında 38.4 milyon seyirciyle son 20 yılın zirvesine ulaşan sektör bu yıl rekora koştu

Sinemacının yüzü güldü
24 Aralık 2010 Cuma 17:24 tarihinde eklendi.

 

Sinema salonları bu yıl yeni bir rekora daha koştu. 2008 yılında 38.4 milyon seyirciyle son 20 yılın zirvesine ulaşan sektör bu yıl sona ermeden 41 milyona yakın bir gişe rakamına ulaştı.

Radikal'in haberine göre, 20 Aralık itibariyle 40.4 milyon bilet kesilirken bu rakamın yıl sonuna kadar 41 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Sektör 20 Aralık itibariyle 373 milyon TL’lik gişe geliri de elde etmiş oldu. Yılın en fazla izlenen filmi yaklaşık 3.5 milyon seyirciyi salonlara çeken Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini yaptığı 'New York’ta Beş Minare' oldu. Halen gösterimi süren 'New York’ta Beş Minare'yi 'Recep İvedik 3', 'Eyyvah Eyvah' ve 'Yahşi Batı' izliyor. Listenin beşinci sırasında ise gösterimi süren bir başka film 'Av Mevsimi' yer alıyor.

EN SEVİLEN YABANCI 'BAŞLANGIÇ'
250 civarında filmin gösterime girdiği 2010 yılının en fazla izlenen yabancı yapımı 1.1 milyonun üzerinde seyirciyi salonlara çekmeyi başaran 'Başlangıç' (Inception) oldu. Top 10 listesinde kendisine yer bulabilen ikinci Hollywood filmi ise 'Alacakaranlık Efsanesi'nin son filmi 'Tutulma'. Bu yıl yetmişe yakın yerli film vizyona girerken, en çok izlenen ilk on filmlik listede bu filmlerden yedisi kendisine yer buldu.

Seyirci sayısının uzun yıllar sonra 40 milyonun üzerine çıkması, sektör ve sinema salonlarının yüzünü güldüren bir sonuç. Ama, bu başarı Türkiye’de hâlâ 2 kişiye 1 sinema bileti düştüğü gerçeğini değiştirmiyor.


Radikal