Sınırda alarm!

Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez İlçesi'nde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü arasındaki çatışmalar tedirginliğe neden oluyor. Çatışmalar nedeniyle Öncüpınar Sınır Kapısı'nın kapatıldığı Kilis'te, sınırdaki önlemler de artırıldı.

Sınırda alarm!
22 Ocak 2014 Çarşamba 19:24 tarihinde eklendi.
Kilis'in karşısındaki Halep'in Azez İlçesi'nde, ilçenin önemli ölçüde kontrolünü sağlayan terör örgütü El Kaide'ye bağlı IŞİD örgütü ile Öncüpınar Sınır Kapısı'nın karşısındaki Esselame Sınır Kapısı'nı elinde bulunduran ÖSO'ya bağlı Kuzey Kasırgası Tugayı arasındaki çatışmalar son günlerde yoğunlaştı.

Esselame Sınır Kapısı'nı gele geçirmek isteyen IŞİD'in başlattığı ileri sürülen çatışmalar Kilis'te tedirginlik yaratırken, Esselame Sınır Kapısı'nın Suriyeli muhalifler tarafından kapatılması üzerine Türkiye de tedbir amaçlı olarak Öncüpınar Sınır Kapısı'nı geçişlere kapattı.
 
ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
 
Aralıklarla süren çatışmalar sırasında yankılanın silah ve patlama sesleri Kilis'ten duyulurken, sınır hattındaki güvenlik önlemleri de artırıldı. Suriye tarafına hakim tepelere zırhlı araçların konuşlandırıldığı sınır hattındaki kritik noktalarda da güvenlik güçlerince önlemler alındı, devriye sayıları artırıldı. Yasadışı geçişleri önlemeyi amaçlayan güvenlik güçleri, sınır hattına yaklaşılmasına da izin vermiyor.
 
Öte yandan, sadece yaralı geçişlerine ve insani yardım malzemesi taşıyan araçların yüklerini gümrük sahasına boşaltmasına izin verilen Öncüpınar Sınır Kapısı'nda, ticari malzeme taşıyan TIR'ların 10 kilometre kuyruk oluşturduğu görüldü.
 
SURİYELİLER'İN KAÇIŞI SÜRÜYOR
 
İÇ karışıklığın sürdüğü ve şiddetli çatışmaların ardından Irak Şam İslam Devleti mensuplarının kontrolüne geçen Suriye'nin Rakka kentine bağlı Telabyad ilçesinden kaçan yüzlerce kişi Türkiye'ye sığınmak için sınır tellerinin önünde beklemeye başladı. 
 
Özgür Suriye Ordusu mensuplarının kontrolündeki Telabyad ilçesi son dönemdeki şiddetli çatışmaların ardından Irak Şam İslam Devleti örgütünün eline geçti. Tedirginlik nedeniyle Suriye'ye açılan Akçakale Sınır Kapısı da yetkililer tarafından güvenlik gerekçesiyle geçişlere kapatıldı. Zaman zaman silah seslerinin duyulduğu Telabyad'da yaşayan ve Suriye'nin iç kesimlerindeki kentlerden kaçan yüzlerce kişi Türkiye sınırına geldi. 
 
Sabah saatlerinde Akçakale Sınır Kapısı'nın 1 kilometre batısındaki tel örgülerin bulunduğu alanda toplanan çoğunluğu kadın ve çocuk yüzlerce Suriyeli, Türkiye'ye geçmek istedi. Yoğunluk üzerine sınır tellerinin bulunduğu bölgeye çok sayıda asker gönderildi.
 
Suriyelilerin bulunduğu bölgede önlem alan askerler geçişlere izin vermezken, sığınma taleplerinin görüşüldüğü ve yetkililerin onay vermesi halinde Akçakale Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye alınacakları bildirildi.
 
SINIRDA ÖNLEMLER ARTIRILDI
 
Suriye sınırındaki Akçakale'de güvenlik önlemleri artırıldı. Öğleden sonra polis ekipleri ile askerler, çatışmalar nedeniyle bir süredir geçişlere kapalı olan Akçakale Sınır Kapısı çevresi ile sınır hattında zırhlı araçlarla önlem aldı. Güvenlik güçleri, bölgedeki Türk ve Suriyelileri ile zırhlı araçlardan yaptıkları anons ile bölgeden uzaklaştırdı. 

DHA