"Sınırda süresiz oturma eylemi başlatıyoruz"

Mardin’in Nusaybin ilçesinde Suriye sınırında Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi’nin güçlendirilmesi amacıyla yapılan çalışmayı protesto için açlık grevi eylemi yapan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’a destek için BDP Nusaybin ilçesinde miting düzenledi.

Sınırda süresiz oturma eylemi başlatıyoruz
07 Kasım 2013 Perşembe 18:20 tarihinde eklendi.

Mitinge BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak'ın yanısıra Ahmet Türk, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, BDP'li ilçe Belediye Başkanları da katıldı.

Miting için çeşitli illerden gelen yaklaşık 5 bin kişi Mitanni Parkı'nda toplandı. Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çeken eylemciler sık sık Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Mitanni Kültür Merkezi'ne yüzleri kapalı yaklaşık 20 genç Abdullah Öcalan posterleri ile çatışmada ölen örgüt militanlarının resimlerini astı.

Sınırdaki çadırdan miting alanına gelen Nusaybin belediye başkanı Ayşe Gökkan, kalabalığa seslenerek, duvar inşaatı sonlanıncaya kadar eylemi sürdüreceğini belirtti. Gökhan, Rojava halkı için sınırda duvar istemediklerini ifade etti.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise, hükümetin sınırları çetelere açarken, bu halkın önüne duvarları örmeye haklarının bulunmadığını belirtti. Demirtaş, ”Bugün biz burada, sadece miting yapıp bu süreci bitirmiyoruz, bugün burada aynı zamanda bir oturma eylemi başlatacağız ama kesintisiz bir eylem süreci olarak bütün bu taleplerimiz hayata geçene kadar her yerde bu eylemlerimizi sürdüreceğiz ve hükümeti açıkça uyarıyoruz. Duvar inşaatına devam ederseniz durdurduk dediğiniz duvarı yapmaya devam ederseniz andolsun ki sadece duvarı değil tel örgüleri de yıkacağız, o taraftan da bu taraftan da yıkacağız.” dedi.

Demirtaş, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na çağrıda bulunarak, "200 metre, 50 metre ötenizde bir devrim yaşanıyor. Bu halk Türkiye ve Türklerin düşmanı değil. Türkiye ve Türkler'e silah sıkmış değil. Sadece kendi toprağında meşru savunmasını yapıyor. Bugün buradan Nusaybin’de bulunan halkımız değil, 7’den 70’e her yer ayağa kalktı. Ardahan’dan Hakkari’ye kadar İstanbul’a kadar bütün metropollerde halkımız ayağa kalkmalıdır. Rojava devrimine sahip çıkmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Duvarın yapımında çalışan işçilere de seslenen Demirtaş, şöyle konuştu: ”Kürt halkını birbirinden ayırmaya, Kürdistanı birbirinden ayırmaya dönük bu tarihi utanca ortak olmayın, oradan gelecek para sizin boğazınızdan geçmesin, o işi bırakın, yapıyorsa Tayip Erdoğan yanına bakanlarını da alsın gelsin duvarı örsün.

Sizlerden isteğimiz beklentimiz, biz bütün bu talepler hayata geçinceye kadar ayakta olalım, direnelim, bedeli ne olursa hep birlikte ödeyelim ama, çocuklarımıza bir utanç bırakmayalım, torunlarımıza bir utanç bırakmayalım. Çünkü biz bizden önce direnenlerden, çünkü biz şehitlerimizden bir utanç devralmadık. Onur borcu devraldık, şeref haysiyet borcu devraldık. Çocuklarımıza da aynı o şekilde teslim edeceğiz."

Daha sonra DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, Ertğurul Kürtçü de birer konuşma yaptı. Konuşmalardan sonra Mitanni Kültür Merkezi'ne geçen BDP'liler oturma eylemi yaptı.

Oturma eyleminin ardından alanda bulunan bir grup polise taşla saldırdı. Polisin biber gazı ile karşılık vermesi üzerine olaylar çıktı. Çıkan olaylarda 3 polis memuru yaralandı. Bir ambulansın camları kırılırken çok sayıda vatandaş atılan gazdan etkilendi.


CİHAN