Sınırda yine çatışma sesleri

Kilis'in karşısında bulunan Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez ilçesinde, El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları arasındaki çatışmalar sürüyor.

Sınırda yine çatışma sesleri
17 Şubat 2014 Pazartesi 15:12 tarihinde eklendi.
Türkiye'nin güvenlik gerekçesiyle Öncüpınar Sınır Kapısı'nı kapattığı Kilis'te, sınır hattında önlemler üst seviyeye çıkarıldı.
 
Azez'de kontrolü önemli ölçüde ele geçiren IŞİD mensupları, ÖSO'nun kontrolündeki Öncüpınar'ın karşısında bulunan Esselame Sınır Kapısı'nı ele geçirmek için geçen cumartesi günü ÖSO birlikleri ile çatışmaya başladı. Aralıklarla süren ve zaman zaman şiddetlenen çatışmalar sırasında Esselame Sınır Kapısı kapatılınca, Türkiye de güvenlik gerekçesiyle Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçişleri durdurdu.
 
Sınır kapısının kapatılması ve zaman zaman Kilis'ten de duyulan çatışma sesleri, ülkelerini terk ederek Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'i tedirgin etti. Ülkelerine gitmek için geldikleri Öncüpınar Sınır Kapısı önünde yoğunluk oluşturan Suriyeliler, IŞİD güçlerinin Esselame Sınır Kapısı'nı almak için yaptığı saldırının şiddetlenmesi durumunda bölgedeki kamplarda kalan binlerce insanın hayatından endişe duymaya başladıklarını söyledi.
 
Çatışmaların sürmesi ve zaman zaman şiddetlenmesi üzerine güvenlik güçleri sınır hattında önlemlerini artırdı. Sınır hattında askerler, gümrük sahasında ise polisler zırhlı araçlarla yoğun önlem alırken, sivil vatandaşlar bölgeden uzaklaşmaları konusunda uyarılıyor.
 
Öte yandan Öncüpınar Sınır Kapısı'nın kapatılmasının ardından bu ülkeye insani yardım ve ticari amaçlı yük taşıyan TIR ve kamyonlar 8 kilometre kuyruk oluşturdu.