''Sınırlama getirmek, akla aykırı''

TBMM Genel Kurulu'nda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 2013 yılı bütçeleri kabul edildi.

14 Aralık 2012 Cuma 00:08 tarihinde eklendi.

 

Görüşmelerde soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bölücü terör örgütü tarafından kaçırılan iki astsubay, bir kaymakam adayı, bir polisin akıbetiyle ilgili çalışmaların, aralıksız sürdüğünü bildirdi. 

Bölücü terör örgütü tarafından kaçırılan başka vatandaşların da olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu: 

''Zaman zaman öğretmenleri, şantiye işçilerini kaçıran bölücü terör örgütünün, bu personelimizi, alınan istihbarata göre psikolojik işkenceye tabi tuttuğuna dair bir istihbari bilgi var. Fakat bu personelimiz ve kaçırılan herkesin yakalanması için, onları kaçıran terör örgütünün enterne edilmesi için güvenlik güçlerimiz istihbarat ağırlıklı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Terör örgütünce kaçırılan personel veya vatandaşımız için bölücü terör örgütü veya onların herhangi bir uzantısıyla görüşme yapmadık, yapmayacağız.'' 
 
Adana Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili 3 dava, bakanlığınca yürütülen fazla sayıda ön inceleme ve soruşturma bulunduğunu anımsatan Şahin, ''Görevden uzaklaştırılmasını, kimse için arzu etmeyiz. Ancak bu kadar davanın tamamının konusu, kendi şahsi konusu değil, belediye başkanlığıyla ilgili olarak, başkan olduğu belediyede cereyan etmiş olaylarla ilgili iddialardır. Görevden uzaklaştırmayla ilgili idare mahkemesine açtığı, Danıştay nezdinde temyiz ettiği bütün davaların tamamı, memnun değiliz ama reddedilmiştir. Yargı da görevden uzaklaştırma işlemini bütün kararlarıyla onayladı'' dedi. 
     
''Sınırlama getirmek, akla aykırı''
     
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleme Bakanı Binali Yıldırım, internetin kimsenin değil, insanlığın ortak malı haline geldiğini dile getirdi. Yıldırım, buraya sınırlama getirmenin, özgürlükleri engellemenin akla, ilme aykırı bir durum olduğunu vurguladı.
 
Binali Yıldırım, TT Net ve ''Phorm'' isimli firmayla yapılan anlaşmaya ilişkin incelemenin tamamlandığını, BTK'nın yarın itibarıyla kararını vereceğini bildirdi.
 
Şile açıklarındaki gemi kazasına ilişkin bilgi veren Yıldırım, geminin radardan kaybolduğunu gören Kıyı Emniyeti'nin harekete geçtiğini, batan gemiden 4 personelin sağ kurtarıldığını, 1'inin cesedine ulaşıldığını ve 7 kişinin kayıp olduğunu söyledi.
 
Binali Yıldırım, deniz üzerinde kazazede olabileceği ihbarı alınması üzerine Şile'den bot çıkmasının istendiğini dile getirerek, ''Kaptan, hava şartlarından dolayı çıkamayacağını ifade etmiş. Yedek vardiyayı çağırmışlar, personelini alarak çıkmış ve olay meydana gelmiş. Olayın ihmal olup olmadığı adli ve idari soruşturma sonucu açığa çıkacaktır. Hiçbir personel zorla gönderilemez. Son karar kaptanındır'' diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından bakanlıkların ve kurumların bütçeleri kabul edildi.
 
TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşimi yarın saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.