Sivas katliamında yine zaman aşımı tehlikesi

Sivas Katliamı'nın 20. yıl dönümünde yargıdan yine kötü bir haber var. Bilirkişiler tarafından incelenmeyen görüntülerin bulunduğu davada, eğer sanıklar 26 Aralık 2014 tarihinine kadar yakalanıp cezalandırılmazsa dava zaman aşımıyla düşecek

Sivas katliamında yine zaman aşımı tehlikesi
02 Temmuz 2013 Salı 12:32 tarihinde eklendi, 3.648 kez okundu.
Sivas Katliamı'nın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen adalet sağlanamadı. Bazı sanıklar yakalanmadı, bazıları hakkındaki davalar da zaman aşımından düştü.

İhmaller zincirine bir halka daha eklendi. Mahkeme, yeni ortaya çıkan Sivas olayları görüntülerini 5 aydır bilirkişi incelemesi yaptırmadığı ortaya çıktı.
 
2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta meydana gelen olaylarda 37 kişi hayatını kaybetmişti. Aradan geçen 20 yıllık süreye rağmen katliama ilişkin yargı süreci tamamlanmadı. Firari olan ve yurtdışında yaşayan sanıklar Murta Karataş, Eren Ceylan ve Murat Songur’un yargılanmasına Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde devam ediliyor.
 
İçişleri Bakanlığı, Sivas olaylarına ilişkin çarpıcı görüntülerin yer aldığı video kayıtları ve fotoğraf görüntülerini TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na göndermişti. Davaya bakan mahkeme de söz konusu görüntüleri geçen şubat ayından istemişti. Görüntüler bilirkişi incelemesi için emniyete gönderilecekti. Ancak aradan 5 aylık zaman geçmesine rağmen, mahkemenin söz konusu görüntüleri bilirkişi incelemesine göndermediği ortaya çıktı. Mahkeme başkanı CD’lerin emniyete gönderilmeme gerekçesini ise ‘avukatların kopya alabileceği’ olarak açıkladı.
 
ZAMAN AŞIMI TEHLİKESİ
 
Üç sanık yönünde devam eden bu davanın da zaman aşımına girme ihtimali bulunduğu belirtildi. Sanıklardan Murat Karataş Belçika’da yaşıyor. Adalet Bakanlığı sanığın iade edilmesini istiyor. Belçika makamları bu nedenle bakanlığın iade talebine ‘sanığın işlediği suç 2008 tarihinde zaman aşımına girdi’ bilgisi verdi. Bunun üzerine bakanlık da davaya bakan mahkemeye başvurarak, söz konusu sanık için zaman aşımı süresinin ne zaman dolacağını sordu.  
 
Mahkeme, davaya ilişkin zaman aşımı süresinin 26 Aralık 2014 tarihinde dolacağını bildirdi. Eğer sanıklar bu tarihe kadar yakalanıp cezalandırılmazsa 3 sanık yönünde devam eden dava da zaman aşımıyla düşecek. Davanın avukatı Şanal Sarıhan ise mahkemenin zaman aşımı süresini hesaplarken yanlışlık yaptığı görüşünde ve sanıkların işledikleri ‘adam öldürme suçu’ yönünde zaman aşımı süresinin 30 yıl olduğunu savunuyor.
 
ZAMAN AŞIMINDAN DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ
 
Sivas davasında yakalanamayan 7 sanık için yapılan yargılamada mahkeme davanın zaman aşımından düşürülmesine karar vermişti. Bu kararın temyiz incelemesi hâlâ sürüyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da söz konusu davaya ilişkin hazırladığı tebliğnamede verilen kararın onanmasını istemişti. Son kararı ise Yargıtay 9. Ceza Dairesi verecek.
 
DAVANIN TARİHÇESİ
 
26 Aralık 1994
Ankara 1 No’lu DGM’deki ilk davada karar çıktı. 81 kişi hapis cezası aldı, 22 beraat çıktı. 1 kişinin dosyası ayrıldı.
30 Eylül 1996
Yargıtay 9. Ceza Dairesi 11 kişinin cezasını onadı geri kalan sanıkların cezasını bozdu.
28 Kasım 1996
Yerel mahkeme, 33 idam verdi. 14 beraat çıktı, diğer sanıklara hapis cezaları verildi.
14 Aralık 1998
Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararı kısmen bozdu.
16 Haziran 2000
Yerel mahkeme 33 kişiye yeniden idam verdi. Diğer sanıklara da hapis cezaları verildi.
17 Ekim 2002
İdamın kaldırılmasıyla 33 kişiye müebbet ağır hapis cezası verildi.
13 Mart 2012
Firarı yedi sanık hakkındaki dava zaman aşımından düştü.

Radikal