'Siyasi kriz çıkarmaya çalışıyorlar'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türkiye'de siyasi kriz çıkarmak istiyorlar.

Siyasi kriz çıkarmaya çalışıyorlar
10 Mart 2014 Pazartesi 19:46 tarihinde eklendi.
Devlet yönetilemez hale gelsin istiyorlar. Hükümetin sözü geçmesin, gücü yetmesin istiyorlar. Ellerinden gelse Türkiye’yi Suriye’den bin beter yapmaya çalışacaklar" dedi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kilis'te partisinin düzenlediği toplantıya ve belediye tarafından yaptırılan Nejat Uygur Amfi Tiyatrosu'nun açılışına katıldı. Açılış öncesi kalabalığa seslenen Kurtulmuş, Kilis halkının ülkelerinden kaçan Suriyeliler'e sahip çıktığını ifade ederek, "Kilisliler'in Suriye'den gelen mülteci kardeşlerimize ne kadar kucak açtıklarını, tabiri caizse ne denli 'ensar' vazifesini bakanlarla birlikte görmüş olduk. Yaklaşık 90 bin nüfusu olan Kilis'in bir o kadar da Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığını, bunlardan bir kısmını konteyner ve çadır kentlerde barınmakta olduğunu ama bir kısmını şehrimizde sizlerle birlikte yan yana oradaki zulümden kaçarak, insanlara sizin kucak açmanızla birlikte yaşadığınızı biliyoruz. Bundan dolayı bütün Türkiye halkı, bütün aziz milletimiz siz Kilisliler'in Suriyeliler'e göstermiş olduğu bu ev sahipliğinden dolayı sizlere müteşekkiriz. Sizlere teşekkür ediyorum" dedi.
 
'Türkiye'nin Suriye'den gelen mültecilere neden bu kadar ev sahipliği gösteriyor' sorularının sorulduğunu anlatan Kurtulmuş, "Bunu istismar edenler, bunu dile getirenler var. Biz 'ensar' kültürünün inancının bir parçası olarak taşıyan bir milletiz. Kimsesiz olan yolda kalan yardıma muhtaç her kim olursa olsun tarih boyunca da modern zamanlarda da hep onlara kucak açtık hep onlara ev sahipliği yaptık. Saddam Hüseyin zamanında da Irak’tan kaçan yüz binlerce insan bu toprakların sahipleri ev sahipliği yapmadı mı? Sofranızdaki yarım ekmeği oradan gelen kardeşlerimizle bölüştürmedik mi? Aynı şeyi şimdi burada maalesef Suriye’deki zulümden kaçan insanlara karşı da sizler fevkalade ev sahipliği yapıyorsunuz. Yeryüzünde en şerefli işlerden birisi; zorda kalana, darda kalana, yolda kalana, mazlum olana, mağdur olana el uzatmaktır. Yürek açmaktır. Onlara sofrasında yer açmaktır" diye konuştu.
 
Numan Kurtulmuş, 17 Aralık operasyonu ve telefon dinlemeleri ile Türkiye'nin ayağına bazı kesimler tarafından çelme takıldığını belirterek, şunları kaydetti:
 
"Şimdi ne istiyorlar. Ne oldu da şimdi Türkiye’yi bu duruma getirdiler. Türkiye'de siyasi kriz çıkarmak istiyorlar. Türkiye’de devlet yönetilemez hale gelsin istiyorlar. Polis başka telden, yargı başka telden, devletin başka kurumları başka telden çalsın istiyorlar. Hükümetin devletin kurum ve kuruluşlarına sözü geçmesin gücü yetmesin istiyorlar. Neresi gibi Ukrayna gibi. Türkiye’yi Ukrayna’dan bin beter hale getirmek istiyorlar. Ellerinden gelse Türkiye’yi Suriye’den bin beter yapmaya çalışacaklar. Türkiye’yi siyaseten yönetilemez hale getirmek istiyorlar. Ne istiyorlar? Türkiye’de ekonomik kriz çıkarmak istiyorlar. 2013 yılının haziran ayında Türkiye’de döviz ne kadardı? 1,74. Bugün ne kadar? 2,24. Kimin hakkı var? Herhangi bir hükümete karşı operasyon yapacağım diye milletin cebindeki Türk parasını Türk lirasını bu kadar değersizleştirmeye sorarım kimin hakkı var? Faiz borcu birikmiş olanların döviz karşısında da değeri azaldığı için oradan borcu artmış. Bu Allah’tan reva mı? Bu hak mıdır? Bu vatanseverlik midir? Bu hukuk mudur. Bu adalet midir Bu kabul edilebilir mi?"
 
Konuşmasının ardından tiyatronun açılışı yapıldı ve Kurtulmuş'a parti teşkilatı tarafından yorgan hediye edildi.

DHA