Skandalda adres gösterdi

Daha önceki skandallara tatmin edici açıklama yapamayan, son günkü yanlış puan hesaplamada ise susan ÖSYM, bu iddialara hemen cevap verdi ve ‘muhalifleri’ suçladı!

Skandalda adres gösterdi
11 Ağustos 2011 Perşembe 08:49 tarihinde eklendi, 1.054 kez okundu.

 

Sınav bitti, skandallar sürüyor. Bu kez de bazı adaylar, ÖSYM’ye gönderdikleri tercih formlarının değiştirildiğini iddia etti.
 
LYS’ye giren ve tercih yapma hakkı kazanan 6 adayın ÖSYM’ye gönderdikleri tercih formlarının değiştirildiği iddia edildi. Adaylar tercihlerini “ÖSYM’nin mi, hacker’ın mı” değiştirdiğini bilmediklerini ifade ederek çözüm istedi. ÖSYM, tercih iddialarına dün yazılı bir açıklama yaparak cevap verdi:
 
HUKUKİ ZEMİNDE HAK ARANACAK: YGS’de yargı kararıyla her şey açığa çıkmış ve kanıtlanmıştır. Buna rağmen kurumumuzu yıpratma çalışmaları sistemli bir şekilde devam etmektedir. Bunu yapanların başında da çeşitli basın grupları gelmektedir. Oysa kimsenin adayları ve ailelerini boş yere tedirgin etmeye hakkı yoktur. Yapılan yalan haberler karşısında kayıtsız kalınmayacaktır. ÖSYM Başkanlığı hakkını bundan sonra hukuki zeminde arayacaktır. Hürriyet Gazetesi’nin yaptığı haberde, LYS’ye giren 4 öğrencinin tercih formlarında değişiklik olduğunu belirtmekte, adaylar da 5 Ağustos’ta sistemde aynen görünen tercihlerinin 6 Ağustos’ta değiştiğini, hatta tercih listelerinde olmayan üniversitelerin ilk ve tek tercihleri olarak göründüğünü ifade etmekte ve bu nedenle kurumumuz hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söylemektedirler.
 
AYNI BİLGİSAYARDAN DEĞİŞTİRİLDİ: ÖSYM tarafından haberde ismi geçen adaylarla ilgili tek tek yapılan incelemede şu hususlar tespit edilmiştir.
 
- Tercihlerinin değiştirildiğini söyleyen 4 aday aynı lisenin öğrencileridir.
 
- 4 adayın da tercihleri, tercih işlemlerinin son günü olan 05.08.2011 tarihinde değiştirilmiştir.
 
- Söz konusu adayların tercihleri 21.23, 21:27, 21:30 ve 21:35 saatlerinde peş peşe değiştirilmiştir.
 
- Bu 4 adayın tercih işlemlerine ait son gün ve aynı saat diliminde yapılan değişiklikler aynı IP numarasına aittir. Bir başka deyişle aynı bilgisayardan değiştirilmiştir. Görüleceği üzere, ÖSYM Aday işlemleri Sistemi üzerinden yapılan her işlem kayıt altında ve arşivlidir. Hangi adayın, hangi IP adresinden, ne zaman, hangi işlemi gerçekleştirdiği dakika dakika izlenebilmektedir. 
 
ŞİFREYİ VERMEYİN: Bir kez daha belirtmekte fayda var ki ÖSYM tarafından geçerli olan TC kimlik numarası ve adaya ait şifreyle sistem üzerinden yapılan tercihlerdir. Bu adayların da TC kimlik numaraları ve kişiye özel şifreleriyle tercih işlemi gerçekleştirilmiştir. Unutulmamalıdır ki şifre kişiye özeldir ve asla bir başkasıyla paylaşılmaması gerekir. Haberdeki 4 adayın şüphelendikleri bir durum varsa Savcılığa bildirmeleri gerekmektedir.

Vatan Gazetesi