Şok diyetler hastalık sebebi

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü uzmanı Dr. Serap Bos Çetin ve Kardiyoloji Bölümü uzmanı Doç. Özlem Batukan Esen, uzun süreli açlık, tek tip beslenme ya da aşırı sıvı tüketimine dayalı diyetlerin, kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden olduğu bilgisini verdi.

Şok diyetler hastalık sebebi
13 Mayıs 2013 Pazartesi 10:02 tarihinde eklendi.

Bilinçsizce uygulanan düşük kalorili diyetlerin ölüme kadar gidebilecek ciddi tablolara neden olabildiğini belirten uzmanlar, çok kısa sürede aşırı derecede kilo kaybına yol açan beslenme programlarının zararlarını şu şekilde sıraladı: “Uzun süreli açlık sonrasında vücutta yaşanan ani su kaybı;halsizlik, tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesine neden olmaktadır.Şok diyetleri uygulayan kişilerde baş ağrısı vekonsantrasyon bozukluğu görülebilmektedir. Düzensiz kilo alıp vermenin sonucunda oluşan kalıcı kilo fazlalığı, insülin direncine sebep olarak şeker hastalığı riskini artırmaktadır. Uzun süreli açlık, midede gastrit ve yanma gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde uygulanan şok diyetlerin sonucunda görülen kansızlık, saçların güçsüzleşmesiyle birlikte hızla dökülmesine neden olmaktadır. Protein içerikli diyetlerde vücut yağ dengesi bozularak, kolesterol yüksekliği ortaya çıkabilmektedir. Sadece su içmeye yönelik diyetlerde oluşabilecek su zehirlenmesi, bilinç kaybına varabilecek sonuçlar ortaya çıkabilir.”

Kısa sürede hızlı kilo kaybına neden olan şok diyetlerin, kalp rahatsızlıklarını da tetikleyebildiğini kaydeden Doç. Dr. Özlem Batukan Esen, şok diyetlerin kalbe zararları hakkında bilgi verdi. Esen, “Şok diyetler tansiyon dengesizliklerine ve vücudun elektrolit (sodyum, potasyum) dengesinin bozulmasına neden olarak kalp ritim problemlerine yol açabilir. Ritim problemi gelişen kişilerde; çarpıntı, fenalık hissi, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtiler görülebilir. Uzun süren açlık, kan basıncı ve kan şekeri düzensizliklerine neden olup kalp krizlerine yol açabilir.” dedi.

Zayıflamak için kullanılan ilaçların bazılarının kalp ritim problemlerini tetikleyici etkiye sahip olduğuna vurgu yapan uzmanlar, ilaçların uzman doktor gözetiminde kullanılmaları gerektiğine dikkat çekti.

Uzmanlar, Kontrollü kilo kaybı ve dengeli beslenme önemli olduğu kaydeden uzmanlar, “Bütün bu olumsuz etkilerden korunmak için şok diyetler tercih edilmemeli, uzun vadede ve kontrollü olarak düzenli kilo kayıpları hedeflenmelidir. Diyet programı, bir beslenme ve diyet uzmanı ile birlikte düzenlenmeli; uygun bir egzersiz programı desteği ile kilo kaybının kalıcı olması sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.


CİHAN