"Suriye füzelerin yarısını yakalar"

Rus haber ajansı İnterfaks’a açıklamada bulunan Rus askeri kaynak, Suriye hava savunma sistemlerinin bu ülkenin hava sahasına girecek tüm uçakları ve Tomahawk füzelerinin de yarısını yakalayabilecek güçte olduğunu söyledi.

Suriye füzelerin yarısını yakalar
05 Eylül 2013 Perşembe 12:15 tarihinde eklendi, 1.308 kez okundu.

Suriye hava savunma sisteminin çok güçlü olduğuna değinen uzman, “Sovyetler Birliği’nde var olan anlayışla inşa edildi. Sistem maksimum savaş uçağının girişini öngörüyor. Buna göre taktik savunma silahlarını harekete geçiriyor…” dedi.

Sistemin bir düşman uçağın ülkenin hava sahasına girmesi durumunda radarlar tarafından tespit edildiğini kaydeden yetkili, uçağın bölgeden ayrılamayacağını söyledi.

Kaynak, “Buk uçaksavar sistemi cruise füzelerini yok ediyor. Suriye bu tür silahlara sahip, bunlar çok etkili..” bilgisini verdi.

ABD’nin Suriye’ye operasyon kararı vermesi durumunda bunun Akdeniz’de bulunan savaş gemilerinden Tomahawk füzeleri fırlatarak yapacağını, savaş uçaklarının Suriye hava sahasına girmesinin mümkün olmadığını savunan Rus askeri kaynak, “Bu durumda füze savunma sistemlerinin verimliliği biraz düşer. Çünkü Tomahawk’lar çok düşük seviyede ilerliyor.” dedi.

Özellikle Şam hava sahasının çok iyi korunduğunu savunan Rus askeri kaynak, “1965’den bu yana sürekli güçlendiriliyor. Ben bir çok kez orada oldum. Son ziyaretimde de gördüğüm güçlü bir hava savunma sistemi olduğu.” ifadelerini kullandı.


CİHAN