'Suriye'ye silah ihracatı' haberlerine ilişkin açıklama!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin ‘9303 tarife kodlu (ateşli silahlar) ürün grubunda 120 ülkeye toplam 128 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiğini, Suriye’ye ise 1,6 milyon dolarlık satış yaptığını bildirdi.

17 Aralık 2013 Salı 18:28 tarihinde eklendi.

TÜİK’ten, yazılı ve görsel medyada Suriye’ye 9303 kodlu silah ihracatına ilişkin değerlendirmeler üzerine açıklama yapıldı.

Dış ticaret istatistiklerinin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı idari kayıtlarına dayanılarak ,Birleşmiş Milletler Uluslararası Mal Ticaret istatistikleri kapsam ve tanımlarına uygun olarak üretildiği ve aylık olarak yayımlandığına dikkat çekilen açıklamada, “Dış ticaret istatistikleri, ‘İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Gümrük Tarife Cetvelleri’ne göre sınıflandırılmaktadır.

Silahlar ve mühimmat; bunların aksam, parça ve aksesuarı ‘Fasıl 93’ altında düzenlenmiştir. Haberlere konu olan ‘9303 tarife kodu’ ile Gümrük Tarife Cetvelinde yer alan ürünler ‘Bir patlayıcının itiş gücü ile çalışan diğer ateşli silahlar ve sadece işaret fişeği atmak üzere imal edilmiş tabanca ve diğer cihazlar, manevra fişeği atmak için tabanca ve revoverler, hayvan öldürmeye mahsus sürgülü silahlar, ok-atar tüfekler ‘ olarak sınıflandırılmaktadır.” bilgisi verildi.

OTOMATİK BİR GİZLEME UYGULANMIYOR

Söz konusu haberlerde ‘’9303 Diğer Ateşli Silahlar ‘’kodu altında yer alan ürünlerin, harp silahları sınıflandırılması içinde yer almaması nedeniyle gerek Türkiye gerekse diğer ülkelerin dış ticaret istatistiklerinde otomatik bir gizleme uygulanmadan yayımlandığını vurgulandı.
Diğer yandan, ‘9303 tarife’ kodlu maddelerin Türkiye’den ihracatı sadece Suriye’ye değil çok sayıda ülkeye gerçekleştirildiğine işaret edilerek, şu veriler paylaşıldı:

“2013 yılı Ocak-Ekim dönemi istatistikleri değerlendirildiğinde; Türkiye’nin bu ürün grubundan 102 ülkeye toplam 128 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiği, Suriye’ye yapılan 1,6 milyon dolar ihracatın, toplam ihracat içindeki payının miktar olarak yüzde 2,78 değer olarak ise yüzde 1,23 düzeyinde olduğu görülmektedir.”


CİHAN