Süt ihalesi iptal

Hayvancılık Genel Müdürlüğü, üç teklif gelen okul sütü ihalesinin onaylanmadığını açıkladı.

Süt ihalesi iptal
13 Nisan 2012 Cuma 12:29 tarihinde eklendi, 1.030 kez okundu.

 

7 milyonu aşkın öğrenciye süt dağıtılmasını öngören ihale iptal edildi.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü, dün gerçekleştirilen ''Okul Sütü Programı İhalesi''nin onaylanmadığını söyledi.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, Okul Sütü Projesi kapsamında dağıtılacak kutu sütler için gerçekleştirdiği ihalede teklif veren beş firmadan zarf üzerindeki bilgilerin eksikliği sebebiyle Pınar Süt ve dosya bilgileri eksikliği sebebiyle Yörükoğlu Grubu elenmiş, kalan üç teklifle ihale tamamlanmıştı.
 
İhale sonunda; İç Anadolu Bölgesi için, Yavuz-Aynes-Gülsan-Bakraç Süt-Balkan grubu 26.35 milyon kutu süte karşılık 13.59 milyon TL, Ege Bölgesi için Dimes Gıda 19.25 milyon kutu süte karşılık 9.63 milyon TL, Marmara Bölgesi için Akgıda-Sütaş-Danone-Tikveşli-Yörükler-Tat Konserve için 45.5 milyon kutu süte karşılık 21.84 milyon TL geçerli teklifleri vermişti..
 
İhale Komisyonu Başkanı Mustafa Kayhan'ın, Pınar Süt'ün elendiğini açıklamasının ardından Pınar Süt komisyona itiraz etmiş; ancak itirazı kabul edilmemişti.
 
İçinde bulunulan öğretim yılında da yürütülmek üzere, ilk etapta 7.2 milyon öğrenciye beş gün süreyle dağıtılacak süt için yapılan ihale sonuçlandığında alınacak sütler, 200 ml'lik kutular halinde 32 bin 526 okula dağıtılacak.
 
Türkiye'nin yedi bölgesi için ayrı ayrı veya tamamına teklif vermenin mümkün olduğu ihalede, ülke geneline, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerine teklif verilmedi. Yörükoğlu Grubu'nun elenmesi sonucu Akdeniz bölgesi için de geçerli teklif alınamamış oldu.
 
Elenen Pınar Süt'ün Ege Bölgesi için katılmayı planladığı belirtilirken, Yörükoğlu-Güney Süt-Meysüt-Oğuz Gıda-Akbel Grubu ise Akdeniz Bölgesi için 21.65 milyon kutu süte karşılık 11.26 milyon TL teklif vermişti.

NTV