"Taksim, Erdoğan’ın Tahrir’i mi olacak?"

TIME dergisi, son sayısında, ‘Türkiye’deki Protestolar: Taksim, Erdoğan’ın Tahrir Meydanı mı Olacak’ başlıklı bir yazı yayımladı.

Taksim, Erdoğanın Tahriri mi olacak?
03 Haziran 2013 Pazartesi 11:41 tarihinde eklendi.
Geçtiğimiz yıllarda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, ‘Türkiye'nin İslami kökenli lideri, demokratik, laik ve Batı yanlısı ülkesini küresel bir güç merkezi yapmayı başardı’ nitelemesiyle kapak sayfasına taşıyan TIME dergisi, son sayısında, ‘Türkiye’deki Protestolar: Taksim, Erdoğan’ın Tahrir Meydanı mı Olacak’ başlıklı bir yazı yayımladı. 
 
Türkiye’de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı bugüne dek, basın özgürlüğü, kürtaj yasasına ilişkin yeni düzenlemeler, AKP Hükümeti’nin Suriye ile ilgili tutum ve yaklaşımı, aralarında Genelkurmay Başkanı ve Generallerin de bulunduğu subayların hapse atılması, PKK ile olan görüşme ve ilişkiler, alkol satış ve tüketimine ilişkin düzenlemeler gibi konularda çok sayıda protesto gösterisi düzenlendiğine değinilerek başlayan yazıda, ‘Gezi Parkı’ ile ilgili protestoların bunlardan farklı ve başka bir boyutta olduğu vurgulandı. Gezi Parkı protestolarının, son yıllarda gerçekleştirilen en büyük protestolardan biri olduğuna değinilen, İstanbul kaynaklı, Piotr Zalweski imzasıyla yayımlanan yazıda, Türkiye’de çıkan olaylarda polisin aşırı şiddet kullanması yüzünden binlerce kişinin yaralandığı belirtildi. Başbakan Erdoğan’ın Cumartesi günü yaptığı konuşmada, Taksim ve çevresinin yeniden yapılandırılacağını dile getirdiği belirtilen yazıda, Erdoğan’ın eylemcileri ‘marjinal gruplar’ olarak değerlendirdiği de anımsatıldı ve muhalefete yönelik, ‘Siz yüz bin kişi toplarsanız, ben bir milyon toplarım’ sözlerine yer verildi. 
 
Türkiye’nin neredeyse yüzde 50’sinin desteğini gören, gücü tekelinde bulunduran bir hükümetin, ekonomide sağladığı başarılara da değinilen TIME dergisinin internet sayfasında, son günlerde yaşana n protestoların Başbakan Erdoğan için ‘bir uyanış çağrısı’ niteliğinde olduğu belirtildi. TIME’ın yazısında, Başbakan Erdoğan’ın, üçüncü dönem başbakanlık yapamayacağı için, 2014’te Devlet Başkanı olabilmek için de gerekli anayasal değişiklikleri yapma planları olduğuna da değinilerek şu görüşlere yer verildi: ‘Şimdilik, göstericiler genç solcular, laikler, hepsi de hükümet karşıtları, bunların az sayıda dinci tutucular da var. Erdoğan için en büyük tehlike, AKP’nin temelini oluşturan tutucu Müslümanların polis şiddetini görmelerinin ardından protestoculara katılma olasılığı. Hükümetin Taksim’den polisleri çekmesi ve medyayı şimdiye kadar olmadığı kadar kıskaca alması bu yüzden olabilir’

DHA