Taksim Meydanı'nda tarihi kalabalık

Polis, Taksim Meydanı'ndan ayrıldı. Ağaçlar kesilmesin, AVM yapılmasın diye günlerdir eylem yapanların Gezi Parkı'na girişine izin verildi.

Taksim Meydanında tarihi kalabalık
01 Haziran 2013 Cumartesi 15:45 tarihinde eklendi, 4.451 kez okundu.
Gezi Parkı'na AVM inşaatı projesini protesto etmek üzere başlatılan eylem ve bu eyleme yönelik sert polis operasyonlarının ardından patlak veren olaylar çok şiddetli müdahalelere sahne oldu. Bugün, Taksim'de olaylar tüm hızıyla sürerken polis ani bir kararla geri çekilme kararı aldı.
 
Çevik Kuvvet ekipleri Meydan'dan çekilmeye başladığı sırada, üzerlerine su şişesi atılması üzerine, o sırada meydana doğru girmiş olan halkın arasına yine gaz bombaları atıldı.
 
GAZLAR HELİKOPTERDEN
 
Eylemciler bir anda dağılırken, polis yeniden geri çekilmeye başladı. Protestocular bunun üzerine yeniden meydana ilerleyip, oradan da Gezi Parkı'na giriş yapmaya başladı... Gezi Parkı'ndaki barikatlar kaldırıldı. Binlerce İstanbullu, Gezi Parkı'na akın etti.
 
Gezi Parkı'nda halaylar çekilirken, polis gaz bombası atmayı sürdürdü. 

 
YANGINI EYLEMCİLER SÖNDÜRDÜ
 
Polisin Taksim meydanı’ndan çekilmesinden kısa süre sonra Gezi Parkı girişinde alevlerin yükseldiği konteynerler Çevikkuvvet polislerinin bekleme noktasıydı.
 
Konteynerlerden yükselen alevler parktaki ağaçları tehdit edince parktaki eylemcilerin çabasıyla söndürüldü. Göstericiler çevre binalardan kap ve şişelere doldurarak getirdikleri suları alevleri söndürmek için kullandı ve bunda da başarılı oldu.
 
İTFAİYEYE POLİS İZİN VERMEDİ, ARAÇLARI EYLEMCİLERİ AŞAMADI
 
Dumanların yükseldiği anlarda itfaiye araçları olay yerine gitmeye çalıştı. Ancak ihem polis hem gösterici engeline takılan İtfaiye araçları yangın yerine ulaşamadı.

Saat 15.45 olduğunda polis çekilirken bir kaç kişinin su şişesi atması karşısında güvenlik güçleri de gaz bombasıyla müdahale etti. Gezi Parkı'nda halaylar çekilirken, Taksim Meydanı'nda bir anda tansiyon yükseldi.

DHA