Taksim yine karıştı!

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anmak için Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen gruba polis izin vermedi.

Taksim yine karıştı!
06 Mayıs 2013 Pazartesi 17:36 tarihinde eklendi, 1.353 kez okundu.

 

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ölüm yıl dönümü nedeniyle, Dolmabahçe'de anma gerçekleştirmek isteyen aralarında Öğrenci Kolektifi ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyesi yaklaşık 200 kişilik grup Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

İstiklal Caddesi'nden yürüyüşe geçen gruba polis Taksim Meydanı yakınlarına geldiği sırada müdahale etti. Müdahalede gaz da kullanıldı. Gazdan eylemcilerin yanı sıra vatandaşlar ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de etkilendi. Ara sokaklara kaçışan grubu polis Dolmabahçeye kadar takip etti ve burada da gazla müdahalede bulundu.

Müdahalenin hemen ardından konuşan Sebahat Tuncel, "Ne yazıkki Türkiye'deki siyasi yönetim anlayışı ortada Deniz Gezmiş'leri anmak için yapılan bir programa bile bu kadar saldırı kabul edilebilir bir durum değil. Basın açıklaması yapıp dağılacaklardı. Buna bile izin vermeyen bir yaklaşım var. Deniz Gezmişleri idam eden zihniyet de buydu. Belki şimdi idam etmiyorlar ama şimdi de meydanları kapatarak şiddetin yoğunlaştığı yerlere dönüştürmek istiyorlar. Bu ülkenin devrimci geleneğine gençler sahip çıkmaya devam edecek" diye konuştu. 
 
SÜRÜCÜLERİN ZOR ANLARI 
 
Müdahalenin ardından gruptaki bazı eylemciler ara sokaklardan çıkarak Dolmabahçeye yürümek istedi. Polis gruba burada da gazla müdahale etti. Polisin İnönü Stadının yanından Dolmabahçe'ye inmek isteyen gruba yukarıdan attığı gaz bombalarının yola isabet etmesi sürücülere zon anlar yaşattı. Sürücüler duruma kornalarına basara ktepki gösterdi. Grup ardından Dolmabahçe'de kısa bir basın açıklamasının ardından dağıldı.

DHA