Tam 7 bin 500 yıllık

Aydın'ın Çine İlçesi'ne bağlı Sağlık Köyü, Asarkuyu Kestanelik Mevkisi'nde 7 bin 500 yıllık kaya resimleri bulundu.

Tam 7 bin 500 yıllık
01 Mayıs 2013 Çarşamba 20:54 tarihinde eklendi.

Bulunan kaya resimlerinin, meslektaşı Anneliese Peschlow'un Beşparmak Dağları'nda tespit ettiği örneklerle çağdaş olduğunu belirten Prof. Dr. Prof. Dr. Atik, resimlerin Cilalı Taş Devri'nin sonu ile Bakırtaş Devri'nin başlarına, yaklaşık M.Ö. 5500'lere denk geldiğini söyledi.

Resimlerin kaya sığınağı içinde yer aldığını, ancak yapılan temizlik çalışmaları neticesinde bu alanın Neolitik Devir'de yaşam alanı olmadığını, sadece belli törenlerde ya da dini seremonilerde ibadethane olarak kullanıldığını anlatan Prof. Dr. Atik, "Tespit edilen resimlerin, Beşparmak Dağları'nda bulunan benzerleri gibi, kırmızı aşı boyası ile aynı tekniklerle yapılmış olup, düğün seremonisine ilişkin figürler ve el baskılarından oluşması, resimlerin 'Latmos Kaya Resimleri' grubuna dahil olduğunu saptamamızı sağladı.

Dünya kültür mirası açısından önemli olan bu resimlerin korunması, gelecek nesillere aktarılması için Aydın İl Kültür Müdürlüğü ile birlikte gerekli girişimleri başlattık" diye konuştu.

Kaya sığınağında yapılan temizlik çalışmalarında, sığınağın tabanında, geç devirlere ait su kanalı ve dinlendirme havuzcuklarının görülür hale geldiğini de aktaran Atik, "Resimlerde insan eliyle tahribatın hiç olmaması, bölge halkının eski esere duyarlılığını göstermiştir" dedi.


DHA