Tatlıses'e küfür etti, mahkemeden atıldı

Sanatçı İbrahim Tatlıses'e yönelik silahlı saldırıya ilişkin Abdullah Uçmak'ın da aralarında bulunduğu 9'u tutuklu 12 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

Tatlısese küfür etti, mahkemeden atıldı
25 Ocak 2012 Çarşamba 13:14 tarihinde eklendi, 2.874 kez okundu.

 

Çağlayan'daki İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nda görülen ilk duruşmada tutuklu sanıklar Abdullah Uçmak, Ersin Altun, Yunus Ayık, Murat Alagöz, Nazife Erdemir, Nihat Şimşek, Ruhşen Mahmutoğlu, Abdulvahap İş ve Bülent Altun hazır bulundu. Tutuksuz sanıklar Emin Birdal, Cengiz Güney ve Coşkun Yıldız da duruşmaya katıldı.
 
YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ
Dava öncesinde adliye çevresinde çok sayıda çevik kuvvet polisinin önlem aldığı görüldü. Adliye içinde ve davanın görüleceği zemin katta da geniş güvenlik önlemleri alındı. Duruşma salonunun bulunduğu kata asansörlerin iniş ve çıkışları iptal edilirken, salona gidilebilen merdivenler de giriş yasaklandı. Girişler sadece ana koridordaki girişten yapıldı. Burada da duruşmayı izleyici olarak girecekler ve basın mensuplarının isimleri kayıt altına alındı. Duruşma salonu içinde de yoğun güvenlik önlemi alındığı görüldü. Tutuklu sanıkların bulunduğu bölümle izleyicilerin bulunduğu bölüm arasında 22 jandarma adeta etten duvar ördü.
 
ABDULLAH UÇMAK DURUŞMADAN MEN EDİLDİ
Sanatçı İbrahim Tatlıses'e yönelik saldırıya ilişkin Abdullah Uçmak'ın da aralarında bulunduğu 9'u tutuklu 12 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması olaylı başladı. Çağlayan'daki İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Mahkeme Başkanı Gökmen Demirci'nin iddianameyi özetleyerek okumasının ardından davanın bir numaralı sanığı Abdullah Uçmak savunmasının alınması için sanık kürsüsüne alındı.

Başkan Demirci, tutuklu sanık Abdullah Uçmak için baro tarafından atanan bir avukat bulunduğunu ifade etti. Bunun üzerine Abdullah Uçmak "Ben kendimi savunurum" dedi.

"Bir şey anlatmak istiyorum" diye sözlerine başlayan Abdullah Uçmak, Müslüman olduğunu ve inancına yeryüzünde 4 melek olduğunu bunlardan Azrail'in ise vadesi dolan kullarının canını almakla görevli olduğunu belirtti. Uçmak'ın bu sözler üzerine Demirci, "Dini konuları vaaza dönüştürmeyelim. Bunların konumuzla ilgisi yok" diyerek Abdullah Uçmak'ı uyardı.
 
KÜFÜR ETTİ DURUŞMADAN MEN EDİLDİ 
Sanık Abdullah Uçmak ise "Var efendim. Savcı Bey saçma sapan bir iddianame hazırlamış, şerefsiz bir terörist olarak yargılanıyorum" dedi.

Ardından İbrahim Tatlıses'e hareket eden Uçmak'ı Başkan Demirci uyararak, "Burası kimseye hakaret etme yeri değildir. Adaba uygun şekilde konuş" dedi.

Abdullah Uçmak ise "15 yıldır hâkim karşısına çıkıyorum. Böyle bir şerefsizlikle karşılaşmadım" dedi ve İbrahim Tatlıses'e yönelik küfürlü sözlerine devam etti.

Bunun üzerine mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi. Aranın ardından Mahkeme Başkanı Gökmen Demirci, Abdullah Uçmak'ın bugünkü duruşmadan men edildiğini açıkladı. Bir sonraki tutuklu sanık Ersin Altun'un savunmasının alınmasına geçildi.
 
ABDULLAH UÇMAK'A AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR 
Sanıklardan Abdullah Uçmak, Ersin Altun, Yunus Ayık, Murat Alagöz, Cengiz Güney, Nazife Erdemir ve Ruşen Mahmutoğlu'nun, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik fiilde bulunmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Uçmak'ın ayrıca "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek", "nitelik bakımından vahim olan silah veya mermiler ile bıçak taşımak ve bulundurmak", "azmettirmek suretiyle kasten nitelikli adam öldürmeye teşebbüs etmek", "var sayılan suç örgütünün korkutucu gücünden yararlanarak silahlı tehdit" suçlarından da 53 ile 98 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları talep edilen Ersin Altun, Yunus Ayık, Murat Alagöz, Cengiz Güney, Nazife Erdemir, Ruşen Mahmutoğlu'nun yanı sıra ayrıca Nihat Şimşek, Abdulvahap İş, Bülent Altun, Emin Birdal ve Coşkun Yıldız'ın da "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak", "nitelik bakımından vahim olan silah veya mermiler ile bıçak taşımak ve bulundurmak", "azmettirmek suretiyle kasten nitelikli adam öldürmeye teşebbüs etmek", "var sayılan suç örgütünün korkutucu gücünden yararlanarak silahlı tehdit", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "tehlikeli patlayıcı maddeleri izinsiz olarak bulundurmak" suçlarından 9,5 ile 82 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor. Sanıklar bugünün yanı sıra yarın da hâkim karşısına çıkacak.