Tatlıses'e suikaste 35 yıl!

İbrahim Tatlıses'e saldırı davasında karar çıktı. Silahlı saldırıyı düzenleyen Abdullah Uçmak 35 yıla çarptırıldı.

Tatlısese suikaste 35 yıl!
29 Mart 2013 Cuma 15:41 tarihinde eklendi, 1.042 kez okundu.
Sanatçı İbrahim Tatlıses’in 14 Mart 2011 tarihinde Maslak’ta uğradığı silahlı saldırıya ilişkin davada, mahkeme kararını verdi. Davanın bir numaralı sanığı Abdullah Uçmak 36 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 
 
İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Abdullah Uçmak’ın da aralarında bulunduğu 7 tutuklu sanık hazır bulundu. Davanın 2 tutuksuz sanığı da duruşmaya geldi. 
 
Duruşmada sanıklara son sözleri soruldu. Sanık Uçmak, saldırının kendi üzerine yıkılmaya çalışıldığını iddia ederek beraatini talep etti. Bazı avukatların davanın çözüldüğü şeklinde beyanlarda bulunduğunu hatırlatan Uçmak, “Bu dava nasıl çözüldü. Bir türlü buna açıklık getirilmedi. Herhalde bu olayı benim üzerime yıkarak çözdüler. Bu davanın başından beri komplo olduğunu söylüyorum. Birileri bu suçu işleyerek benim üzerime yıktı. İşlemediğim bir suçtan dolayı cezaevindeyim. Tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum.” dedi.  
 
Duruşmada son sözü sorulan Nihat Şimşek ise Tatlıses’e silahlı saldırı davasından değil, PKK terör örgütüne üye olmak ve patlayıcı madde bulundurmaktan yargıladığını ifade etti. Son sözleri sorulan diğer sanıklar da tahliyelerini ve haklarında beraat kararı verilmesini istedi. 
 
Sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme sanık Uçmak’ın “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak suçunu işlediğinin” sabit olmadığını belirterek beraatine karar verdi. 
 
Uçmak,  ‘silahlı örgüt kurmak ve yönetmek’ suçundan 5 yıl,  mağdur Ahmet Taşçı’yı tehdit etmek suçundan 2 yıl 6 ay, müşteki Buket Çakıcı’yı kasıtla nitelikli yaralama suçundan 4 yıl, müşteki İbrahim Tatlıses’i nitelikli kasten öldürme suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet ardından indirim yaparak 18 yıl, silah kanununa muhalefet suçundan da 7 yıl olmak üzere toplamda 36 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. 
 
Mahkeme sanıklar Ersin Altun, Yunus Ayık, Murat Alagöz, Cengiz Güney ve Nazife Erdemir’in de ‘devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçlarından beraatine karar verdi. 
 
Saldırıda tektiği çektiği belirtilen sanık Ersin Altun’a müşteki Buket Çakıcı’yı kasıtla nitelikli yaralama suçundan 4 yıl, müşteki İbrahim Tatlıses’i nitelikli kasten öldürme suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet, indirimle 18 yıl, silah kanununa muhalefet suçundan da 6 yıl, örgüt üyeliğinden 2 yıl 1 ay olmak üzere toplamda 30 yıl 6 ay hapis cezası verildi.  
 
Saldırganların bulunduğu aracı kullandığı belirtilen sanık Yunus Ayık, Buket Çakıcı’yı kasıtla nitelikli yaralama suçundan 3 yıl 4 ay, müşteki İbrahim Tatlıses’i nitelikli kasten öldürme suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet ardından indirim yapılarak 15 yıl olmak üzere 18 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. 
 
Mahkeme, sanık Murat Alagöz’ün de  müşteki İbrahim Tatlıses’e yönelik adam öldürmeye teşebbüs suçuna yardım ettiği suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra indirime giden mahkeme, cezayı 6 yıl 8 aya indirdi. 
 
Mahkeme, tutuklu sanık avukat Ruhşen Mahmutoğlu hakkındaki azmettirme suçundan ise beraat kararı verdi. Mahkeme avukat Mahmutoğlunu, terör örgütüne üye olmak suçundan 7 yıl 6 ay hapis ile cezalandırdı. Mahkeme diğer 7 sanık hakkında da çeşitli oranlarda cezalar verdi.

CİHAN