Tatvan’da domates hasadı başladı

Bölgenin büyük oranda ihtiyacını karşılayan Bitlis’in Tatvan ilçesinde domates hasadı başladı.

Tatvanda domates hasadı başladı
09 Eylül 2013 Pazartesi 11:58 tarihinde eklendi.

Tatvan ve Ahlat ilçeleri arasında bulunan Van Gölü'ne yakın tarlalarda yetiştirilen domatesler, kızarmaya başlamasıyla birlikte mevsimlik işçiler tarafından toplanmaya başlandı. Tek tek dallarından koparılarak kasalara konulan domatesler, araçlar vasıtasıyla iç piyasaya veriliyor.

Domates hasadını yerinde incelemek üzere ilçeye bağlı Kıyıdüzü köyüne giden Tatvan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Kurban, yılın ilk hasadı olan domates tarlalarını inceledi. Tatvan’da yetiştirilen domatesin bu yıl verimli olduğunu belirten Ali Kurban, ilçede bu yıl 3 bin dönüme yakın bir alanda ekim yapıldığını söyledi.

Bu alanda yetiştirilen ve hasadı yapılmaya başlanan domatesin güney illerine gönderildiğini kaydeden Tarım Müdürü Kurban, “Bu yıl yaklaşık olarak dönüm başına 13 ila 15 ton arası domates verimi elde ettik. Çiftçilerimiz, domateslerini genel itibariyle alan bazda, ton bazında ya da kilo bazında satışa sunuyor. Domatesler, tarlada 35 ile 45 kuruş arası satılıyor. Genel duruma baktığımız zaman bölgemizdeki ve ilçemizdeki domates üretimi son derece çok önemli. Önceki yıllardaki üretimde çiftçilerimizin alan bazda elde ettiği ücret çok daha düşüktü. Ancak diğer ürünlerin, buğday ürününün üretimindeki birim alandaki parasal değeri ile domatesimizin parasal değeri arasında en az 5 kat fark bulunmaktaydı. Dolayısıyla bu da çiftçimizin parasal refah düzeyinin daha iyi bir şekilde gelişmesini, faaliyet göstermesini sağlayacaktır. Bu da aynı zamanda istihdamı da artırmaktadır. Ayrıca, burada üretilen domateslerin kalitesi son derece iyi ve aynı zamanda lezzetlidir. Bakanlığımızca da verilen destekler çerçevesinde sulama sistemleri vasıtasıyla da albenisi ve kalitesi yüksek domatesler elde ediliyor.” diye konuştu.

Kıyıdüzü köyünde 16 yıldır çiftçilik yaptığını belirten Aydın Uğraş ise sulamada kullandıkları elektrik maliyetinin yüksek olmasından yakınarak, “Biz burada Türkiye’nin en lezzetli domateslerini üretiyoruz. Ancak sulama amacıyla kullandığımız elektrik maliyetleri çok yüksek. Bu yüzden fazla kâr elde edemiyoruz. Bu yüzden yetkililerden, diğer illere verilen elektrik indiriminden bizlerin de yararlandırılmasını istiyoruz” dedi.

Bu yıl 600 dönümlük alanda ekim yaptıklarını kaydeden Çitçi Uğraş, “Bu yıl pancar, patates ve domates ekimi yaptık. Domatesten çok iyi bir verim elde ettik. Bu hafta itibariyle hasada başlamış bulunmaktayız. Mevsimlik işçiler vasıtasıyla ürünleri toplatıyoruz. Toplanan ürünler sepetlere diziliyor. Daha sonra domatesleri araçlar vasıtasıyla il dışına gönderiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu yıl domates fiyatlarının düşük olduğuna dikkat çeken Uğraş, şöyle konuştu: “Bu yıl domatesleri 35 ila 45 kuruş arasında satıyoruz. Domateslerimiz bu yıl, önceki yıllara kıyasla düşük fiyata gidiyor. Biz burada hem ekim yapıyoruz hem de istihdam sağlıyoruz. İki yıldır ekinler para etmiyor. Bu yüzden elektrik borcumuzu ödeyemiyoruz. Bununla ilgili bir yapılandırma istiyoruz.”


CİHAN