THY’den 'içki yasağı' açıklaması

İçki servisinin bazı hatlarda yasaklandığı iddialarına yanıt veren THY, yurtiçinde sadece business yolculara içki servisi yapıldığını açıkladı. Şirket dış hatlarda ise 8 ülkede servis olmadığını belirtti.

THYden içki yasağı açıklaması
13 Şubat 2013 Çarşamba 15:35 tarihinde eklendi, 1.127 kez okundu.

 

Türk Hava Yolları (THY), son günlerde uçuşlardaki içki servisiyle ilgili gelen eleştiriler üzerine, 90 ülkedeki seferlerde içki servisinin devam ettiğini, 8 ülkede ise ilgili ülkelerin istekleri üzerine içki servisinin yapılmadığını açıkladı. İç hatlardaki bazı uçuşlarda ise talep azlığı ve lojistik zorluklar sebebiyle servis yapılmadığı ifade edildi.
 
Son günlerde uçuşlarda içki ikramıyla ilgili yapılan eleştiriler üzerine, THY yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, “THY 98 ülkede, 183 dış hat ve 36 iç hatta uçuş gerçekleştiriliyor. Bu hatlardan bazılarında uzun süredir içki servisi yapılmamaktadır. Yurtiçi uçuşlarda yapılan ikram servisinde sadece business yolculara içki servisi yapılmaktadır. Yurtiçindeki 36 hattın 20’sinde business kabin uygulaması bulunmamaktadır. İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Bodrum ve Dalaman hatları dışındaki diğer hatlarda ise business yolcu ve içki talebi azlığı ile lojistik zorluklar nedeniyle içki servis edilmemektedir.” denildi.
 
Dış hatlarla ilgili ise şu ifadelere yer verildi: “Dış hatlarda ise sadece 8 ülkede, ilgili ülkelerle yapılan görüşmeler sonucunda gelen istek üzerine içki servisi yapılmamasına karar verilmişti. Bu ülkelerin bayrak taşıyıcı havayolu şirketleri de uçuşlarında içki servisi yapmamaktadır. Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları 90 ülkeye yaptığı seferlerinde ise ikram uygulamasına mevcut şekliyle devam etmektedir.” 

CİHAN