Trabzonspor'dan FIFA ve UEFA'ya başvuru

Trabzonspor, Türkiye Süper Lig 2010-2011 şampiyonu olarak kendisinin tescil ve ilan edilmesi için ve gerekli tüm adımların atılması adına FIFA ve UEFA'ya başvuruda bulundu.

Trabzonspordan FIFA ve UEFAya başvuru
31 Ocak 2014 Cuma 18:24 tarihinde eklendi.
Kulüp sitesinden konuyla ilgili olarak, 'Futbol ailesi için basın bildirisi" adı altında hem İngilizce, hem de Türkçe olarak yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:
 
"Türkiye Süper Ligi 2010-2011 sezonundaki kirlilik ve şike, 3 Temmuz 2011 tarihinde ortaya çıkarılmıştır. Temmuz 2011'den beri; Türk, Avrupa ve dünya futbol ailesi sadece UEFA ve FIFA Statüleri ve Disiplin Talimatlarının değil, aynı zamanda hukukun temel ilkelerinin de Türkiye'de çiğnendiğine şahitlik etmektedir.

Türkiye Süper Ligi'nde 2010-2011 sezonunda yapılan şikeyi makul şüphenin ötesinde kanıtlayan: Ceza Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına, ilk etik kurulu raporuna, binlerce sayfa telefon görüşmesine, para havalelerine ve son olarak yakın geçmişteki UEFA ve CAS disiplin cezalarına rağmen; Türkiye'de hukuk ilkelerine karşı 'manidar bir direnç' gösterildiğine şahitlik etmekteyiz."
 
"UEFA VE CAS KARARININ ARDINDAN TFF'YE YAPTIĞIMIZ BAŞVURU REDDEDİLMİŞTİR"
 
Açıklama, şöyle devam etti:
 
"UEFA ve FIFA tüzüklerinde açık biçimde ortaya konan amaçlara rağmen; bunların ihlali, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından usulüne uygun şekilde kovuşturulmamıştır.

Daha da ötesi; Türkiye Futbol Federasyonu disiplin talimatı tadil edilmiştir, disiplin ve tahkim heyetlerinin üyeleri değiştirilmiştir; disiplin kararları, yanlış tercüme edilmiş CAS kararları içermektedir ve esaslı bir hukuki temeli bulunmayan ikinci bir etik kurul raporu hazırlanmıştır.

UEFA ve CAS kararlarının ardından, Türkiye Futbol Federasyonu'na yaptığımız başvuru reddedilmiştir. Sonuç olarak; şikeye ve mahkûm edilmiş suç örgütüne karşı hiçbir etkin disiplin müeyyidesi uygulanmamıştır."
 
"31 OCAK 2014 TARİHİNDE UEFA VE FIFA'YA BAŞVURU YAPILDI"
 
Kulübün UEFA ve FIFA'ya resmi başvuru da bulunduğunun vurgulandığı açıklama şöyle sürdü:
"Hatırlatmak isteriz ki; UEFA ve FIFA Tüzükleri uyarınca; üye federasyonlar Fair-Play ilkelerine uygun olarak sadakat, bütünlük ve sportmenlik ilkelerine ihtimam göstermeli, ayrıca UEFA ve FIFA Tüzük, talimat ve kararlarına uymalıdırlar.

Bu meyanda, Kulübümüz 31 Ocak 2014 tarihinde UEFA ve FIFA'ya başvurmuştur. Başvuruda, Trabzonspor; UEFA ve FIFA organlarından, Türkiye Futbol Ligi'ne doğrudan müdahale etmelerini ve Türkiye Futbol Ligi'nde 2010-2011 sezonunda gerçekleştirilen şikeden sorumlu kulüp ve kişilere müeyyide uygulamalarını ve Trabzonspor'un Türkiye Süper Ligi 2010-2011 sezonunun şampiyonu olarak tescil ve ilan edilmesi için gerekli tüm adımların atılmasını talep edilmiştir."
 
"TRABZONSPOR KULÜBÜ UĞRADIĞI ZARARIN TAZMİNİ İÇİN TÜRKİYE VE İSVİÇRE MAHKEMELERİ NEZDİNDE DAVA HAKKINI SAKLI TUTAR"
 
Açıklama şu şekilde tamamlandı:
 
"Tüm futbol ailesi bilmektedir ki, Türkiye Süper Ligi 2010-2011 sezonunun şampiyonu Trabzonspor'dur. Trabzonspor haklarından şike yoluyla mahrum bırakılmıştır ve bazı futbol yetkililerinin cüretli çabalarına rağmen (!) hakkına hukuken kavuşacaktır. Trabzonspor Kulübü; uğradığı zararın tazmini için yetkili ulusal ve uluslararası kurum ve kurullara karşı Türkiye ve İsviçre mahkemeleri nezdinde talep ve dava hakkını saklı tutar."

DHA