Tunceli’nde yolsuzluk tepkisi

Dersim Demokratik Halk Dayanışması(DDHD) 17 Aralık yolsuzluk operasyonları ve ortaya çıkan telefon kayıtlarını düzenlenen yürüyüşle protesto etti.

Tuncelinde yolsuzluk tepkisi
26 Şubat 2014 Çarşamba 18:27 tarihinde eklendi.

Tunceli Sanat Sokağı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, 'Hırsızlar, soyguncular halka hesap verecek' pankartı açarak Seyit Rıza Parkı'na doğru ayakkabı kutuları ile yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca 'Hırsız var' sloganı atan grup daha sonra bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Grup adına basını açıklamasını okuyan Tahir Demirtaş, 17 Aralık yolsuzluk operasyonları ve sonrası ortaya çıkan telefon kayıtlarının köhnemiş düzenin yeniden teşhir olması anlamına geldiğini söyledi.

Devletin alışılagelmiş gerçeklerinin su yüzüne çıktığını ifade eden Demirtaş, “Ayakkabı kutularındaki milyonlar, yatak altlarındaki para sayma makineleri binlerce kişiye ait telefon konuşmalarının kayıtları sistemin çürümüşlüğünün kanıtıdır.” dedi.

Ortaya saçılan yolsuzluk, rüşvet, rantiye ve talan bu köhnemiş düzenin içerisinde yaşanan gerçeklerin küçük bir parçası olduğuna işaret eden Demirtaş, “Sadece operasyonlarda ele geçirilen altınlar, ayakkabı kutuları içinde saklanan paralar değil; bu imtiyazlı zengin zümrenin fabrikaları, gökdelenleri, yatları, sahip olduğu holdingler, malikânelerin hepsi ama hepsi asgari ücretle sefalet koşullarında yaşamaya mecbur kılınan milyonlarca emekçinin çalınan alın teridir, emeğidir.”diye konuştu. 


CİHAN